Home / DÜNYA / AB: Yavaş ve aşamalı biçimde normalleşeceğiz

AB: Yavaş ve aşamalı biçimde normalleşeceğiz

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Covid-19 önlemlerinin hızla ortadan kalkmayacağına dikkati çekerek, “Ekonomimiz ve toplumumuz yavaş, dikkatli ve kademeli olarak açılacak” diye konuştu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Meclisi (AP) Genel Heyet seansında konuştu.

Covid-19 hasebiyle tedarik zincirlerinin bozulduğunu ve talebin çökme noktasına geldiğini anlatan von der Leyen, “Önceden ekonominin yavaşladığı dönemler yaşadık fakat asla ekonomi son üç aydaki gibi durma noktasına gelmedi” dedi.

Von der Leyen, işlerin hızla eskisi gibi olmayacağını ve toparlanmanın vakit alacağını belirterek, “Ekonomimiz ve toplumumuz yavaş, dikkatli ve kademeli olarak açılacak” ifadesini kullandı.

AB ülkelerinin salgınla mücadele kapasitesinin değişik olduğunu hatırladan von der Leyen, turizm gibi hizmet sektörü ağırlıklı ekonomileri olan ülkeler ve bölgelerin salgından çok daha fazla zarar gördüğünü söyledi.

Von der Leyen, her aza ülkenin değişik mali olanaklara sahip olduğunu ve kamu desteklemelerini fark biçimde kullandıklarını anımsadarak, bu vaziyetin Tek Pazar içerisinde eşit şartlar altında rekabeti zayıflattığını dile getirdi.

COVİD-19 PAKETİ

Von der Leyen, tasarıladıkları Covid-19 ekonomik kurtarma paketinin AB’nin 2021-2027 seneleri bütçesine entegre olacağına işaret etti.

Kurtarma paketinin, AB Komisyonunun aza ülkelerin güvencesiyle anapara piyasalarından borç alarak kuracağı bir başka mekanizma içereceğini söyleyen von der Leyen, bununla

AB ülkelerinde abuhava arkadaşı teknolojilerin, dijital alanların, stratejik yatırımların ve ekonomik reformların destekleneceğini anlattı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de “Aza ülkeleri, AB iç hudutlarını olası olan en kısa müddette yine açmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Avrupa’da serbest dolaşımın yurttaşlarının sıhhatini gözeterek, uyumlu ve mesul biçimde gerçekleştirilebileceğine dikkati çeken Michel, “Hudutların açılması ekonomilerimiz ve turizm için hayati ehemmiyet taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

About admin

Check Also

ABD’den, Rusya’ya ‘Suriye tehdidi: Ya şartları kabul edersin

VanHaber – AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li yetkililer Moskova’ya ikinci seçeneği sunarken, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Irak tecrübenini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir