Home / DÜNYA / İtalya’da doktorlar: Ülkedeki sağlık sistemi Covid19’a 5 ay daha direnebilir

İtalya’da doktorlar: Ülkedeki sağlık sistemi Covid19’a 5 ay daha direnebilir

VanEkspres – İtalya’da Doktorlar Sendikası Anaao-Assomed Genel Sekreteri Carlo Palermo, ülkede yine artış gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ait değerlendirmelerde bulundu.

Mevcut sayılar ile ülkedeki sıhhat sisteminin 5 ay daha direnebileceğini belirten Palermo, “Şu an için rakamlar kontrol edilebilir düzeyde. Ancak olay sayısındaki artış Fransa’da görüldüğü gibi bir artışa geçerse sistemimiz buna en fazla 2 ay dayanabilir” diye konuştu.

Ülkede olay sayıları yine yükselişe geçti

İtalya Sıhhat Bakanlığı’nın izah ettiği günlük verilere göre, son 24 saatte 5 bin 901 kişide virüs belirlemesiyle beraber toplam olay sayısı 365 bin 467’ye yükseldi.

Aktif Kovid-19 hasta sayısı 87 bin 193’e çıkarken, yoğun bakımda rehabilitasyon görenlerin sayısı da bugün “ikinci dalgadaki en yüksek düzeye” erişti.

Son 24 saatte 62 kişinin daha alınmasıyla yoğun bakımda rehabilitasyon görenlerin sayısı 514’e çıktı.

Virüs hasebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 41 artarak 36 bin 246’ya yükseldi. İyileşenlerin sayısı ise 1428 artarak 242 bin 28’e çıktı.

Yeni önlemler getirildi

İtalyan hükümeti, olay sayısındaki artış hasebiyle yeni kısıtlama önlemlerini yürürlüğe koydu.

Maske kullanımı ülke genelinde açık alanları da kapsayacak şekilde mecburi hale getirildi. Açık veya kapalı alanlarda kutlama gibi etkinlikler yasaklandı.

Yalnızca düğün ve cenaze törenlerine müsaade edilirken, mevzubahis törenler 30 kişi ile sınırlandırıldı.

Okul gezileri ve temas içeren amatör sporlar yasaklandı. Özel mülklerdeki çağrılarda ise 6’dan fazla kişinin bulunmaması önerildi.

Başbakan Giuseppe Conte, yeni önlemler için “Haneye polis göndermeyeceğiz fakat herkesin mesul davranması gerekiyor” izahında bulundu.

About admin

Check Also

ABD’li Başkan Joe Biden’dan Erdoğan’a sert tepki!

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de Demokrat Parti’nin Başkan adayı Joe Biden, Ayasofya kararıyla alakalı izahta bulundu. Biden, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir