Home / DÜNYA / Koronavirüsü etkisiz hale getirdi

Koronavirüsü etkisiz hale getirdi

VanHaber – Güney Amerika memelileri lamalardan alınan iki antikor türünün, laboratuvarda kültürlenen hücrelerde yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) tesirsiz hale getirebildiği izah etti. İngiltere’de The Rosalind Franklin Enstitüsünden James Naismith ve Raymond Owens öncülüğünde yapılan çalışmanın detayları, “Nature Structural & Molecular Biology” mecmuasında yayımlandı.

Lamalar gibi devegillerin, insanlarda olduğu gibi ağır ve hafif iki antikor zincirinin yanı sıra “nanobody” denilen tek alanlı bir antikor türüne de sahip olduğunu vurgulayan bilim insanları, Kovid-19’un sivri uçlarının hücre kültüründe ACE2 proteinine bağlanmasını engelleyen iki yakın ilişkili “nanobody” keşfetti.

H11-H4 ve H11-D4 olarak adlandırılan ve lamalardan alınan bu tek alanlı antikorların, laboratuvarda kültürlenen hücrelerde Kovid-19’u tesirsiz hale getirdiği görülürken H11-H4’ün daha yüksek potansiyele sahip olduğu belirlendi.

Bilim insanları “nanobody”lerin tek başına veyahut diğer antikorlarla birleştirilerek ağır Kovid-19 olaylarında pasif bağışıklama için kullanılabileceğini belirtti.

Bu tek alanlı antikorların, bilinen metotlarla insanlara uygun hale getirilebileceği vurgulandı. Kovid-19, hücrelere girmek ve hücreleri enfekte etmek için ACE2 proteinini geçit olarak kullanıyor.

About admin

Check Also

ABD’li Başkan Joe Biden’dan Erdoğan’a sert tepki!

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de Demokrat Parti’nin Başkan adayı Joe Biden, Ayasofya kararıyla alakalı izahta bulundu. Biden, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir