Home / DÜNYA / Küba’da korona salgını hemen hemen bitti

Küba’da korona salgını hemen hemen bitti

Amerika Birleşik Devletleri’de ise devam ediyor ve Amerika Birleşik Devletleri bugün hem olay hem de ölüm sayılarında başı çekiyor.

Küba mücadelesini merkezi olarak yürüttü, aktif sürveyansa büyük ehemmiyet verdi ve geçen günlerde milli ölçekli bir seroprevalans çalışması başlattı. Böylelikle hastalığın toplumdaki yaygınlığını tespit edecek. Bu Amerika kıtasında bir ilk.

Amerika Birleşik Devletleri ise salgın karşısında tam manasıyla dağıldı. Hemen hemen merkezi hiçbir siyaset geliştiremedi.

Küba ile Amerika Birleşik Devletleri arasında salgınla mücadeleyi de yakından ilgilendiren çok önemli bir fark var: Salgınlarla mücadelede belirleyici etmenlerin başında gelen epidemiyoloji bilim alanının gücü.

Epidemiyoloji covid-19 salgın günlerinde duyulur olmaya başladıysa da sıhhatle alakalı her tür olayın idareninde önceden beri son derece önemli bir yere sahip.

Küba’da bin 600 epidemiyolog bulunuyor. Havana’da genel kapsayıcı tıp (aile hekimliği) alanında çalışmakta olan 276 hekim hali hazırda bu alanda eğitim alıyor. Ancak epidemiyoloji tüm klinisyenlere açık bir ihtisas.

Amerika Birleşik Devletleri’de ise toplam epidemiyolog sayısı (2018 için) 7 bin 600.

Hasılı Küba’da 1 milyon nüfusa 143 epidemiyolog hizmet verirken bu sayı Amerika Birleşik Devletleri’de sadece 23.

Bu fark, Küba ile Amerika Birleşik Devletleri’nin sıhhat hizmetlerinde taban tabana tam ters yaklaşımlara sahip olmalarıyla ilişkili.

Küba sıhhati savunmaya odaklanırlarken, Amerika Birleşik Devletleri’de sisteme sıhhat şirketleri egemen ve tek hedefleri hastalıklardan para kazanmak.

Küba’da hekimlik ülkenin, epidemiyologluk ise sıhhat sisteminin en saygın mesleklerindendir. Amerika Birleşik Devletleri’de ise bir kadın doğum uzmanının senelik kazancı 238 bin dolar iken epidemiyoloğunki 71 bin dolardır.

About admin

Check Also

ABD’den, Rusya’ya ‘Suriye tehdidi: Ya şartları kabul edersin

VanHaber – AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li yetkililer Moskova’ya ikinci seçeneği sunarken, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Irak tecrübenini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir