Home / DÜNYA / Ülkeler Covid-19: Yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyaç var

Ülkeler Covid-19: Yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyaç var

El Pais Gazetesi’ne konuşan Banco Santander bankanın başkanı Ana Botin, salgının yarattığı krizin, kazananlarla kaybedenlerin arasındaki farkı da açacağını, söyleyerek, “Herkesi içeren ve sürdürülebilir şekilde büyümemizi sağlayan yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyacımız olacak” diye konuştu.

Dünya çapında 4,6 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 311 bin 237. Toplam olay sayısının 1 milyon 474 bini geçtiği ve 88 bin 660 kişinin yaşamdını yitirdiği AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de, koronavirüs vaka sayılarındaki artışların azaldığını, ancak “büyük resim belirsiz gözüküyor” başlığını öne çıkaran The New York Times “Eyaletlerin hemen hemen 3’te 2’si yine açılıyor, bunun olay sayılarında artışa kapı aralaması, yüksek olasılık olarak görülüyor” diye yazdı.

İtalyan La Repubblica Gazetesi’nin gündem başlıkları arasında, İran’ın Tahran şehrinde gözaltına alınan Fransız asıllı İranlı antropolog Fariba Adelkhah’a “propaganda ve milli güvenlik için komplo kurmak” suçlaması sebebiyle 6 sene yıl mapus cezası verilmesi öne çıktı. Haberde şu bilgiler bulundu: “Tahran mahkemesi geçen yıl Haziran ayında gözaltına alınan 61 yaşında olan Fransız-İranlı antropolog Fariba Adelkhah’ı, beş yıl hapse mahkûm etti. Adelkhah temel insan haklarının ihlal edilmesine ve psikolojik eziyete karşı Aralık ayında, yeniden Evin Hapishanesi’nden tutuklu bulunan Avustralyalı akademisyen arkadaşı Kylie Moore-Gilbert ile beraber açlık grevine başlamıştı ve 49 günlük açlık grevini 12 Şubat’ta sonlandırmıştı. Davada bugün çıkan 6 yıllık cezayı Adelkhah’a destek komitesinin ‘Kafka öyküsü’ gibi, rastgele bir legal mantıktan yoksun olarak ilerleyen davanın neticesi olarak değerlendirdi.”

Adelkhah’ın meslektaşı olan ve İran’da kendisi de bir müddet tutuklu kalan Roland Marchal, 8 Nisan’da oldukça duygulu bir röportaj verdi ve bu röportajda Adelkhah ile hapishanedeki nadir müzakere anlarını şöyle anlattı: “Hücremden sorgu odasına götürülürken birinin ‘azadi’ diye bağırdığını duydum, bu Farsça’da ‘özgürlük’ demektir. Bu onun sesiydi, ben giderken beni gördü ve beni tanıyıp bağırdı. Onun sesini ben de hemen tanıdım.”

LATİN AMERİKA’DA VAKA ARTIŞLARI

Brezilya’daki teyitlenmiş koronavirüs vaka sayılarının İspanya ve İtalya’yı geride bıraktığını yazan The Guardian, “Brezilya toplam vaka sayısında dünyada dördüncü sıraya yükseldi. Brezilya sıhhat bakanının Cumartesi izah ettiği 14 bin 919 yeni olay ile ülkedeki toplam olay sayısı 233 bin 142’ye yükselerek, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Rusya ve İngiltere’den sonra dördüncü sıraya erişti” diye yazdı. Latin Amerika’da virüs sayılarındaki artış, dünya medyanında dikkat çekici şekilde daha fazla bulunmaya başlarken, Meksika’da toplam olay sayısının 47 bini geçtiği, Peru’da temel gıda pazarlarından birinde yapılan araştırmada, her beş satıcıdan dördünün koronavirüs testinin pozitif çıktığı ve Latin Amerika’da yaygın olan bu tür mahalli meyve-sebze pazarlarının virüsün hızla dağılmış olmasında tesirli olabileceği bilgileri de Guardian’da bulundu.

OBAMA’DAN VİRÜS ÇIKIŞI

The Guardian’da öne çıkan gündem başlıklarından biri “Barack Obama Trump’ın virüs cevabına saldırdı” oldu. Trump, hükümetinin Kovid-19 idareninde başarısı olduğu tenkidini yükselten AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin daha önceki başkanı Obama’nın “Dürüst olalım, böylesi bir hastalık zati var olan eşitsizlikleri ve bu ülkede siyahilerin tarihsel olarak taşıdıkları ek yüklerin, yalnızca daha çok spot ışığı altında görülmesine kapı araladı. Her şeyden önce, bu pandemik, idareden mesul olanların ne yaptıklarının farkında olduğuna konusunda perdeyi kaldırdı. Ülkenin öncüleri iş başında olduklarına konusunda taklit dahi yapamıyor” dediği belirtildi. Ahmaud Arbery isimli siyah tenli bir yurttaşın polis tarafından vurularak öldürülmesi konusundaki izahları ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’deki fro-Amerikan/siyah tenli toplulukların maruz kaldığı eşitsizliğe ve virüsün bu eşitsizliği görünür kıldığına vurgu yapan Obama’nın bu tenkitleri, “AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de daha önceki bir başkanın devamcısını tenkit etmeme ananesinin kırılması” olarak açıklandı.

FRANSA’DA YENİ SIHHAT TASARISI

Fransa Sıhhat Bakanı Olivier Véran’ın, hastanelerde daha yüksek aylık ve 35 saatlik dinlenme sözü verdiğini yazan Le Monde, “Sıhhat Bakanı 25 Mayıs’tan sonraki sıhhat tasarınını izah etti, ‘bu yaz bir sonraki sosyal güvenlik bütçesine yansıtılabilecek tüm meblağ yansıtılacak’ dedi” diye yazdı. “Ségur de la santé” isimiyle ilanlan tasarı, sağlık kurumu sayılarının arttırılması, sağlık çalışanlarında maaş zamları ve çalışma sürelerinin daha çok dinlenme süresi ile tertip etmesi, hemşirelerin oynadığı kritik rolün daha çok takdir edildiğini gösteren yeni uygulamalar gibi sağlık alanında pek çok tertip etmeyi içeriyor.

İspanya’da 14 Mart’ta duyuru edilen OHAL boyunca 209 yeni kaide ve kararname çıkarıldığını gündemine taşıyan El Pais, “Hükümet, en yüksekten en aşağıdaki legal statülerde 18 kararname, bunlarda biri OHAL duyuru eden kararname ve 113 bakanlık buyruğu olmak üzere, pek çok yeni kaide çıkardı. Legal uzmanlarda bilhassa data savunması, istihdam ve adaletin uygulanması gibi konularda legal tertip etmelere ait kuşkuların olabileceği görüşünde” diye yazdı.

Ayrı olarak İspanya’da iş dünyasının önde gelen isimleri ile Pazar günü sohbet serisini başlatan El Pais’in, bu Pazar söyleşisinde “Banco Santander” isimli bankanın başkanı Ana Botin bulunurken, Botin’in “Avrupa dayanışmanın hayırseverlik olmadığını anlamalı” sözleri dikkat çekti.

Gazetenin “Toplum ve kapitalizm virüsten sonra nasıl değişecek” meselenine, büyük teşebbüsçü Botin’in “Pandemi dünyayı değiştirmekten ziyade bir süredir daimi işaret edilen değişim trendlerini hızlandıracak. Peki, bunlar ne tür trendler? Bunlardan biri, ben hala şahsi ilişkilerin güven öğesi nedeniyle çok ehemmiyetli kalmaya devam edeceğini düşünsem de fiziksele karşı dijital trendin yükselmesi olacak. Kriz ayrı olarak kazananlarla kaybedenlerin arasındaki farkı da açacak, aynı şekilde ekonomik blokların farkını da. Çin, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Avrupa ve diğer ülkeler arasındaki fark bu manada açılacak. Herkesi içeren ve sürdürülebilir şekilde büyümemizi sağlayan yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyacımız olacak. Bunun başlangıç noktası teşebbüsçüleri desteklemek, en büyüklerinden en küçük işletmelere kadar. Görünür hale gelen üçüncü trend ise sıhhat gibi stratejik sektörlerde ülkelerin milli düzeyde ve Avrupa düzeyinde yeterliliğe sahip olması gerekliliği. Bu globalizasyonu (globalleşmeyi) reddetmek mananına gelmiyor” dedi.

About admin

Check Also

ABD’den, Rusya’ya ‘Suriye tehdidi: Ya şartları kabul edersin

VanHaber – AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li yetkililer Moskova’ya ikinci seçeneği sunarken, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Irak tecrübenini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir