Home / EKONOMİ / Bakan Pekcan: yeni fırsatlar iyi değerlendirilmeli

Bakan Pekcan: yeni fırsatlar iyi değerlendirilmeli

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Covid-19 salgını, beynelmilel yatırımların dünyadaki dağılımını derinden etkileyecek. Türkiye’nin konumu, emin tedarikçi oluşu, endüstriyel altyapısı ve iş gücü kapasitesi bizi burada bir adım öne çıkarıyor. Bu fırsatları iyi değerlendirip, Türkiye’yi yatırımların merkezi haline getirmeliyiz” diye konuştu.

Bakanlıktan yapılan yazılı izaha göre; Bakan Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Heyeti (DEİK) Türkiye-Avrasya ve Sektörel İş Konseyleri başkanlarıyla video konferans yoluyla bir araya geldi. Pekcan, burada yaptığı konuşmada, gerek yurt içi, gerekse uluslararası müzakereleri oldukça yoğun bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirtirken, içinde bulunulan kritik dönemde istişareye çok ehemmiyet verdiklerini, sektörlerin taleplerinin takipçisini olduklarını söyledi. Ticaret Bakanlığı’nın dijitalleşme alanındaki faaliyetleri ile ilgili bilgi veren Pekcan, temassız ticaret uygulamasına da değinerek, bu dönemde demiryolu ve Ro-Ro hatlarının öneminin arttığını söyledi.

‘HİSSEDARLARIMIZLA İŞ BİRLİĞİ YAPIYORUZ’

Kapıköy’de İran ile olan ticarette demiryolunu kullandıklarına işaret eden Pekcan, “Ocak-Şubat ayında vasati 289 vagon ile taşımacılık yapılan bu hem de, Nisan itibarıyla bin 800 vagona eriştik. Bu dönemde Bakü-Tiflis-Kars (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) demiryolunu da çok randımanlı kullanmaya başladık. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU hattında Ocak 2020’de toplam 121 vagonla 4 bin 219 ton olan eşya taşıma miktarı, Nisan ayında 443 vagonla 27 bin 113 tona çıktı. Avrasya coğrafyasında bu hattı daha randımanlı kullanarak, hem geçiş fiyatları hem de kota sıkıntılarından kurtulmak üzere hissedarlarımızla da iş birliği yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BAKANLIĞIMIZA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR’

Kafkasya, Kuzey Karadeniz, Hazar ve Orta Asya bölgelerinde yer alan ülkelerin oluşturduğu 300 milyona yakın nüfuslu Avrasya coğrafyasındaki ülkelerin takriben 1 trilyon dolar ticaret hacminin bulunduğuna işaret eden Pekcan, “Ne yazık ki, Avrasya coğrafyadaki ülkeler bu ticaret hacminden ne kendi aralarında yararlanabiliyorlar, ne de bizim ticaret hacmimiz amaçladığımız kadar yüksek. Avrasya ülkeleri ile 1996 seneninde 5 milyar dolar civarında olan ticaret hacmimiz 2019 seneninde 10 kat artarak 48.4 milyar dolara yükseldi; ancak 1 trilyon dolar içerisinde sahiden çok az. Türkiye’nin bölge ülkelerine ihracatı 14 milyar 236 milyon dolar, ithalatı ise 34 milyar 162 milyon dolar. Bu rakamların bilhassa ihracat açısından artırılması için hem iş konseylerimize, hem bölgedeki ticaret müşavirlerimize hem de Bakanlığımıza çok iş düşüyor” diye konuştu.

‘YENİ FIRSATLAR İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ’

Türkiye’nin bir yandan pandeminin tesirleri ile mücadele ederken bir taraftan salgın sonrası kurulacak yeni dünya düzeninde yerini almak üzere çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Pekcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz, salgın ile başarıyla mücadele edip salgın sonrası dönemde ortaya çıkan dönemi hazırlıklı bir şekilde karşılayan ülkelerin bu süreçte öne geçeceğine inanıyoruz. Bu süreç zorlukların yanı sıra kimi sektörlerimiz için de yeni fırsatlar ve olanaklar doğuracaktır. Türkiye zati sıhhat turizmi ile ilgili başarılı bir ülke. Bu süreçte de bunu bütün dünyaya anlatmış oldu. Diğer taraftan salgın, uluslararası yatırımların dünyadaki dağılımını derinden etkileyecek. Uzak Doğu’dan bir hayli yatırımı da etkileyecek. Artık ülkeler içlerine kapanmaya başladı. Ancak Türkiye’nin konumu, güvenilir tedarikçi oluşu, endüstriyel altyapısı ve iş gücü kapasitesi bizi burada bir adım daha öne çıkarıyor. Bu fırsatları iyi değerlendirip, Türkiye’yi yatırımların merkezi haline getirmeliyiz. Burada da iş konseylerinin katkıları son derece önemli.”

‘ULUSAL DAYANIŞMA RUHUYLA BU SÜRECİ ATLATACAĞIZ’

Pekcan, salgın esnasında yaptığı yardımlarla, güvenilir bir ortak ve arkadaş olduğunu bir defa daha gösteren Türkiye’nin salgın sonrası dönemde kendine yeni güvenli limanlar arayacak olan uluslararası yatırımlar için de önemli bir alternatif haline geleceğine dikkati çekerek, bu sürecin iyi değerlendirmesi ve ülkeye daha fazla yatırım çekmek için daha çok çalışılması gerektiğini bildirdi. Bakan Pekcan, “Hem iş insanları hem devletler zor bir süreçten geçiyor. Asla çalışmadığımız kadar yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu süreci Sayın Reisicumhurumuz öncülüğünde tam bir koordinasyon ve iş birliği içerisinde atlatmak için üstün bir çaba sarf ediyoruz. Bu süreci karşılıklı istişare ederek ve yeni alternatif analiz eder üreterek aşmamız gerekiyor. Hep beraber ihtiyaç duyulan fedakarlıkları yaparak bize yakışan ulusal dayanışma ruhunu sergileyerek bu süreci atlatacağımıza inanıyorum” dedi.

About admin

Check Also

Turkcell’den indirimli bayram tarifesi

Turkcell, internet adresinde satışa sunulan akıllı saat, cep telefonu ve laptop gibi pek çok popüler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir