Home / EKONOMİ / “Küresel Ekonomi 2020’de 4,4 Küçülecek”

“Küresel Ekonomi 2020’de 4,4 Küçülecek”

Beynelmilel Para Fonu (IMF), global ekonominin bu sene yüzde 4,4 oranında küçülmesinin beklendiğini bildirdi. Dünya Ekonomik Görünümü raporunun 2020 senesi için son sürümünü yayınlayan IMF’ye göre, dünya ekonomisi Corona virüsü salgını hasebiyle asra yakın müddettir yaşadığı en kötü resesyondan kurtulmaya çalışırken, beynelmilel büyümede bu sene keskin bir düşüş öngörülüyor.

IMF’nin dünya ekonomisi için 2020 seneninde öngördüğü yüzde 4,4’lük daralma arayışı, 1930’lardaki Büyük Buhran’dan bu yana senelik bazda görülen en kötü düşüşe işaret ediyor. Beynelmilel ekonomi 2008 senenindeki yıkıcı mali krizi sonrasında dahi yalnızca yüzde 0,1 oranında küçülmüştü.

IMF 2020 senesi için yaptığı bu son tahminlerde, Haziran ayındaki bir evvelki tahminlerine göre yüzde 0,8 oranında bir artışa gitti. Raporda bu artışın nedeni olarak, başta Çin olmak üzere kimi ülkelerde ekonomik toparlanmanın beklenenden daha hızlı şekilde görülmesi ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile diğer bazı büyük endüstri ülkelerinde kurtarma paketlerinin hayata geçirilmesi gösterildi.

Raporda IMF, küresel düzeyde 2019’daki yüzde 2,8’lik artışın hemen peşinden bu yıl daralma beklese de, gelecek yıl yüzde 5,2’yle küresel büyümenin geri geleceğini düşünüyor. Ancak bu oran da Haziran ayındaki raporda yer verilen tahminin yüzde 0,2 altında.

“Hükümet desteği erken geri çekilmemeli”

189 ülkenin aza olduğu müessese, Hindistan başta olmak üzere çok sayıda gelişmekte olan ülkede ekonomik toparlanma sürecinin beklenenden daha kötü bir seyir izlediği ikazında bulundu ve bunun en büyük nedeninin de salgında yeni dalgaların görülmesi olduğunu belirtti. IMF, bu ülkeleri, hükümetlerin sağladığı desteğin çok hızlı şekilde geri çekilmesi vaziyetinde ekonomide geri seyir tehdidiyle karşı karşıya kalabilecekleri istikametinde uyardı.

IMF başekonomisti Gita Gopinath rapordaki izahında, “Küresel ekonomi geri toparlanıyor olsa da, bu süreç uzun olacak, eşitsiz ve belirsizliklerin olduğu bir seyir izleyecek. Pandeminin dağılmaya devam ettiği bir vakitte ekonomik toparlanmanın garantisi yok” ifadelerini kullandı.

Gopinath tertip ettiği medya toplantısında da, hükümetlerin sağladıkları ekonomik desteğin çok hemen geri çekilmemesinin kritik ehemmiyet taşıyacağını söyledi. IMF başekonomisti, istihdam piyasalarında oluşan zarar, iş dünyasındaki kayıplar ve eğitim faaliyetlerini devam ettirmede görülen aksaklıklara işaret ederek, “Kriz yaralar bırakacak” diye konuştu.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisi için yüzde 4,3 daralma tahmini

For the United States, the IMF forecasts an economic contraction of 4.3% this year, 3.7 percentage points better than in its June forecast. The less-pessimistic outlook reflects a stronger-than-expected bounce from the $3 trillion in relief aid that Congress enacted earlier this year.

IMF raporunda, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisi için bu yıl yüzde 4,3’lük daralma bekleniyor. IMF AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ için tahmin oranını, Haziran ayındaki raporuna göre yüzde 3,7 oranında iyileştirdi. Haziran ayındaki raporda AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisi için bu yıl yüzde 8 oranında küçülme tahmini ortaya konmuştu. Tahminlerdeki bu iyileşmenin, Kurultay’nin bu yıl içinde geçirdiği 3 trilyon dolarlık yardım paketinden kaynaklı beklenenden daha kuvvetli ekonomik toparlanmanın bir yansıması olduğu yorumları yapılıyor.

IMF gelecek yıl içinse AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisinin yüzde 3,1 oranında büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Bu oran da Haziran ayındaki yüzde 1,4 altında. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisi geçen sene yüzde 2,2 oranında büyümüştü.

Çin beklenenden hızlı toparladı fakat büyüme yavaşladı

IMF raporuna göre, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in ise bu sene yüzde 1,9 oranında büyüyeceği düşünülüyor. Bu oran geçen seneye göre büyümede keskin bir yavaşlamaya işaret ediyor. Çin ekonomisi geçen sene yüzde 6,1 oranında büyümüştü. Raporda Çin’de gelecek sene içinse yüzde 8,2’lik büyüme arayışı ifade edildi.

Çin’deki hızlı toparlanmanın tahmincileri dahi şaşırtmış olsa da, global ölçekte yine canlanmanın geriye gidiş tehditlerine açık vaziyette olmayı sürdürdüğü değerlendirmesine yer verilen raporda, “Enfeksiyonların hızla arttığı bir takım gelişmekte olan ülkelerde beklentiler ciddi biçimde kötüleşti” denildi, Hindistan ile Afrika ve Asya’daki fakir ülkelerde pandeminin dağılmaya devam ettiğine, bir takım bölgelerde tesirini daha da arttırdığına dikkat çekildi.

IMF, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisinin lokantalar, perakende mağazaları gibi pandemiden en çok etkilenen sektörlerinde yaşanan hasarın boyutunun, virüse karşı koyacak aşı ve tesirli ilaçlar olmadığı takdirde, ekonominin bir hayli alanının önünde “rastgele bir normalleşme görünümüne geri dönmek için oldukça zor bir yolun olduğunu” gösterdiği tespitinde bulundu.

Raporda, Çin beklenenden daha hızlı bir toparlanmayı muvaffak olmuş olsa da, Asya’nın diğer bir yoğun nüfuslu ülkesi Hindistan’ın zorluklar yaşadığına işaret edildi, Hindistan ekonomisinin bu sene yüzde 10,3 düzeyinde gerileyeceği tahmini ortaya kondu. Bu oran, IMF’nin Haziran ayındaki raporunun da yüzde 5,8 üstünde.

Euro para birimini kullanan, 19 ülkeyi kapsayan Euro bölgesi için de IMF, bu sene yüzde 8,3’lük küçülme, gelecek sene içinse yüzde 5,2’lik büyüme tahmininde bulundu.

“Türkiye ekonomisi bu sene yüzde 5 daralacak, gelecek sene yüzde 5 büyüyecek”

IMF raporunda Türkiye ekonomisi içinse, bu sene için yüzde 5 küçülme, gelecek sene ise yüzde 5 büyüme öngörüldü. Türkiye’de enflasyon oranı tahmini hem bu sene hem de gelecek sene için yüzde 11,9 olarak belirtilirken, cari açık tahminiyse bu sene için eksi 3,7, gelecek sene içinse eksi 0,9 olarak dile getirildi. İşsizlik oranının ise bu sene yüzde 14,6, gelecek sene ise yüzde 12,4 olacağı öngörüsünde bulundu.

About admin

Check Also

Avrupa’da otomobil piyasası yüzde 78,3 azaldı

AB, Birleşik Kraliyet ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomobil pazarı Nisan ayında senelik bazda yüzde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir