Home / GÜNDEM / 101 Aydın’dan ortak bildiri: Gençler Sesimize kulak verin!

101 Aydın’dan ortak bildiri: Gençler Sesimize kulak verin!

VanHaber – Değişik siyasal çizgi ve ananelerden gelen “101 Aksaçlı” yayınladıkları ortak metinle, Türkiye’nin içinde bulunduğu kötü şartlara dikkati çekerek, tüm toplumsal kesimleri gecikmeksizin demokrasi ittifakında buluşmaya çağırdı.

Aralarında aydın, yazar, şair ve sanatçıların bulunduğu “101 Aksaçlı” yayınladıkları ortak metinle, Türkiye’nin içinde bulunduğu kötü şartlara dikkati çekerek, başta gençler olmak üzere toplumun her kesimini demokrasi ittifakında buluşmaya çağrı etti. Adaletli ve özgür bir topluma erişmek için bütün muhalefet güçlerini demokrasi ittifakında gecikmeksizin buluşulma çağırısı yapan aydınlar, iktidara ve muhalefete ayrı ayrı tenkitler yöneltti.

İzahın tam metni şu şekilde:

“Değişik kesimlerden, değişik geçmişlerden, farklı politikalardan gelen; uzun seneleri arkasında bırakmış biz Aksaçlılar, ülkemizin adaletli ve özgür bir toplumda, sulh sükûn içinde yaşamayı hak eden bütün insanlarına, bilhassa de umudumuz olan gençlere sesleniyoruz.

*Ülkemiz bugüne kadar böylesine koyu bir karanlık, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, toplumsal doku çürümesi, dünyada yalnızlaşma, itibarsızlaşma yaşamamıştı.

*Anayasa fiilen askıya alınmış vaziyette, bağımsız ve tarafsız olması şart olan yargı Saray’ın buyruğu altında, kolluk güçleri keza. Cumhuriyetin güvencesi bütün müesseseler, tek tek işlemez hale kazançlıyor.

*Tam bir keyfilik ve baskı ortamında demokrasinin ve hukukun son kırıntıları da süpürülüyor.

*Yurttaşın mal ve can güvenliğini tehdit eden, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan, yurttaşlık haklarımızı yok eden, meslekî örgütlenmemizi iktidara tâbi kılan, haber alma hakkımızı kısıtlayan, ifade özgürlüğünü budayan yasa ve uygulamalar tepemize art arda balyoz gibi indiriliyor.

*Dağılmacı, fetihçi heveslerle; “yurtta sulh, dünyada sulh” ilkesinin yerini yedi düvelle savaş, çatışma, düşmanlaşma alıyor.

*En ehemmiyetlisi: cephelere ayrılıyoruz. Aramıza ara bozuculuk sokuluyor ki, dindarı, laiki, Sünnisi, Alevisi, sağcısı, solcusu, Türkü, Kürdü, genci, yaşlısı bu seyre “dur” demesin.

HEPİMİZ TEHDİT ALTINDAYIZ

Hepimiz tehdit altındayız. Kimse, ‘bana dokunmaz, beni ilgilendirmez’ rehavetine kapılmasın, hepimiz tehdit altındayız. Bizler ekonomik güçlüklerle, aşımız işimiz için mücadele ederken, iktidardakilerin attığı her adım havamızı biraz daha zehirliyor, toplumu soluk alamaz hale getiriyor. Bizi etkilemez sandığımız legal kısıtlama ve uygulamalar yalnızca özgürlüğümüzü değil aşımızı, işimizi de tehdit ediyor. İktidarı uyarıyoruz: Elinizde iktidar gücü var. O güce dayanarak, rıza değil dayatmayla yönetmeye çalışıyorsunuz. Geniş kitleler memnuniyetsiz, tedirgin, huzursuz. Suskunlukları, var olduğunu sandığınız desteğe değil korkuya ve çaresizliğe dayanıyor. Ancak, gün gelir sessiz itirazlar büyür, sandığa yansır, seçmen bu seyre dur der. O günlerin yaklaştığını siz görmeseniz de bizler görüyoruz.”

DEMOKRASİ İTTİFAKI ÇAĞRISI

AKP-MHP koalisyonu gücünü muhalefetin dağınıklığından alıyor. Çaresiz ve kararsız insanlarımız; güvenebileceği, dayanacağı sağlam bir tercih arıyor. Topyekûn tehdit ancak topyekûn karşı koyuşla bertaraf edilir. Çözüm; bütün muhalefet güçlerinin, kendi çizgilerini, kendi varlıklarını savunarak temel ilkelerde buluşacakları demokrasi ittifakını gecikmeden kurmaktır.

GENÇLER SESİMİZE KULAK VERİN

Gençler sesimize kulak verin. Size seslenişimizi akıl vermek, büyüklenmek olarak değil bunca sene içinden süzülmüş tecrübelerimizin özeti ve size hak ettiğiniz aydınlık ülkeyi bırakamamış olmanın eksiklenmesi olarak kabul edin. Bizler umudumuzu hiç yitirmedik. Ülkemizin uçuruma sürüklenmesine, gençlerimizin geleceğinin çalınmasına, halkın fakirliğe mahkûm edilmesine, kaynakların talanına, doğanın tahribine, kadınlara, halklara, gençlere dayatılan bu hayata bir gün önce olduğu gibi bugün de başkaldırı ederken, umudumuzu sizlere bağlıyoruz. Size dayatılan ayrılmaları, düşmanlıkları, düzmece cepheleri aşın, birlik olun, sesinizi rakımın. Özgürlüklerimize, aşımıza ekmeğimize, hayat tarzlarımıza sahip çıkma, haklarımızı isteme vakitidir. Yarının aydınlığı sizlerin ellerinde. Ve biz Aksaçlılar o aydınlığı yaşarken görmek istiyoruz.”

101 AKSAÇLI İMZACI

İzaha imza atan isimler ise şunlar: Abdullah Nefes, Abdülbaki Erdoğmuş, Ahmet Aykaç, Ahmet İnsel, Ahmet Telli, Ahmet Türk, Ali Bayramoğlu, Ali Sirmen, Altan Öymen, Arif Keskiner, Atilla Dorsay, Aydın Cıngı, Aydın Engin, Ayşe Erzan, Ayşenur Arslan, Baskın Oran, Binnaz Toprak, Bülent Ortaçgil, Canan Arın, Celal Doğan, Cem Toker, Cengiz Aktar, Cengiz Çandar, Cihangir İslam, Coşkun Özdemir, Doğan Bermek, Ercan Karakaş, Erdoğan Aydın, Ersin Kalaycıoğlu, Ersin Salman, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Yalçınbayır, Eşber Yağmurdereli, Fatma Gök, Fatmagül Berktay, Fehmi Savun, Fikri Sağlar, Filiz Ali, Genco Erkal, Gençay Gürsoy, Gökhan Akçura, Gürel Tüzün, Hacer Ansal, Halil Ergün, Hasan Cemal, Hayri İnönü, Herkül Milas, İbrahim Betil, İbrahim Sinemillioğlu, İlhan Tekeli, Kazım Güleçyüz, Korkut Boratav, Marta Kalyoncu, Mehmet Hayri Kırbaşoğlu, Melek Ulagay, Meral Tamer, Meryem Koray, Moris Gabbay, Murat Vesika, Murat Karayalçın, Müjde Ar, Nadire Mater, Nazar Büyüm, Necmiye Alpay, Nesrin Nas, Nesteren Davutoğlu, Nurettin Sözen, Orhan Pamuk, Orhan Silier, Osman Ulagay, Oya Baydar, Öget Öktem Tanör, Ömer Madra, Peral Bayaz, Rakel Dink, Reşit Canbeyli, Rıza Türmen, Selçuk Erez, Serra Yılmaz, Süleyman Coşkun, Süleyman Çelebi, Şahin Tekgündüz, Şanar Yurdatapan, Şebnem Korur Fincancı, Şevket Pamuk, Şükran Soner, Şükrü Aslan, Tarhan Erdem, Tarık Ziya Ekinci, Tuğrul Eryılmaz, Turhan Günay, Tülin Dursun, Ümit Aktaş, Üstün Ergüder, Vecdi Sayar, Veysi Dündar, Yaşar Okuyan, Yücel Erten, Zeynep Oral, Ziya Halis, Zülfü Livaneli.

About admin

Check Also

Demirtaş: AKP elitinden olmayan herkes artık

VanHaber – Edirne Mahpushane’nde tutuklu olan HDP daha önceki Eş Genel Başkanı Selahatin Demirtaş, “AKP …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir