11 Mayıs’ta Faaliyete girecek olan iş yerlerinin çalışma saati değişiyor

11 Mayıs’ta Faaliyete girecek olan iş yerlerinin çalışma saati değişiyor

CNN TÜRK Televizyonu Başkent Temsilcisi Dicle Canova, Alış-Veriş Merkezleri ve berberlerin yeni çalışma saatleri hakkında kulis bilgilerini paylaştı.

57
0
PAYLAŞ

CNN TÜRK Televizyonu Başkent Temsilcisi Dicle Canova, Alış-Veriş Merkezleri ve berberlerin yeni çalışma saatleri hakkında kulis bilgilerini paylaştı. İçişleri, Sağlık ve Ticaret Bakanlık yetkililerinin bugün bir araya gelip yeni mesai saatleri husunda uyulacak kurallara kadar birçok kriter belirleyeceğini belirten Canova, sabah 8’den akşam 11’e kadar çalışma olmayacağını söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19 önlemlerinde aşamalı olarak normalleşmeye gidileceğini duyurdu. Bu kapsamda Alış- Veriş Merkezileri ve kuaförler 11 Mayıs 2020 tarihinde yeniden faaliyete başlayacak. Konuyla ilgili detayları ve kulis bilgilerini CNN TÜRK Televizyonu Ankara Temsilcisi Dicle Canova canlı yayında duyurdu.

“ÇOK İNCE DETAYLI BİR REHBER GÖRECEĞİZ”

Kuralların henüz netleşmediğini belirten Canova, “Bugün öğleden sonra yapılması beklenen bir toplantı var. İçişleri, Sağlık ve Ticaret Bakanlıklarının bürokratları bir araya gelecek ve çalışma saatlerinden uyulacak kurallara, randevu sistemine kadar birçok kritik başlık belirlenecek. Ortak kullanılan malzemeler… Berberler için tarak mesela… Kişiye özel mi olacak, müşteriler kendisi mi yanında getirecek? Çok ince detaylı bir rehber göreceğiz” kelimelerini kullandı.

“08.00-23.00 ÇALIŞAMAYACAKLAR”

Alış-Veriş Merkezleri ve kuaförlerin faaliyet saatlerine ilişkin de önemli detaylar paylaşan Canova, “Sabah 8’den gece 10-11’e çalışabilecekler mi? Hayır, bunu net olarak açıklayabilirim. Yeni çalışma saati belirlenecek, Bilim Kurulu’nun da önerisi doğrultusunda. Tıpkı marketlerin yeni normali gibi. Marketler de sabah 9-akşam 9 çalışıyor artık. Eskiden akşam 10’a kadar faaliyette kalabiliyorlardı. Şimdi Alış-Veriş Merkezleri için de buna yakın bir saatin uyarlanması bekleniyor. Berber ve güzellik salonu gibi hizmetlerde de gece geç saatlere aksamaması, daha kısıtlı bir saat üzerinden işlerini yürütmeleri öngörülüyor. Çalışma devam ediyor, henüz netleşmedi. Netleştikten sonra usül ve kuralları göreceğimiz İçişleri Bakanlığı genelgesi yayınlanacak. Hijyen kurallarını da Sağlık Bakanlığı bir rehber haline getirecek ve meslek odalarına gönderilecek. Şuana kadar mesleklere ilişkin 11 ayrı rehber olduğu bilgisine ulaştım. Kuaför, berber, güzellik salonu için hazırlık yapılıyor” dedi.

AVM’LERDE YENİ DÜZEN NASIL OLACAK?

Diğer yandan AVM ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Altaş, 11 Mayıs 2020 tarihi itibariyle faaliyete girecek olan AVM’lerde yeni düzenin nasıl olacağını canlı yayında madde madde açıkladı. AYD Başkanı Hüseyin Altaş’ın ifadelerinden satır başları:”11 Mayıs itibarıyla AVM’ler açılacak. Vergi ödeme ve ötelemeleri hususunda Maliye Bakanımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Aşamalı olarak açılırken, sosyal mesafe kurallarına uyarak müşteri kabul edeceğiz.

GİRİŞLERDE MÜŞTERİLERİN ATEŞLERİ ÖLÇÜLECEK

Alış-Veriş Merkezlerine girerken ateşlerini ölçeceğiz. Ateş ölçerler hem termal kamera hem de insan eliyle yapılacak. İçeri girerken dezenfektan işlemleri uygulanacak

GİYİNME KABİNLERİ DEZENFEKTE EDİLECEK

Mağazalarda giyim deneme kabinlerinde giyilip, çıkartılan elbiselerin belli bir sürede askıda kalması, dezenfektan edilmesi her müşteriden sonra yapılması gibi önlemler var.

ÇALIŞMA SAATLERİ AVM’YE GÖRE DEĞİŞECEK

Yeni uygulamalar, sanal deneme çalışmaları da yapılıyor. Çalışma saatleri her lokasyondaki AVM’ye göre değişecek. Bunlar uyum aşamasında her AVM kendisi karar verecek.”

BİR CEVAP BIRAK