Akmayan suyun yükü de faturası da kadınların omzunda

Akmayan suyun yükü de faturası da kadınların omzunda

30
0
PAYLAŞ

Çatak kazasına bağlı Karşıyaka Semti sakinleri takriben 6 senedir su meselesi yaşıyor. AKP’li belediye çözüm üretmeyerek akmayan suya düzenli fatura keserken, su yükü kadınların omzuna yüklendi.

Van’ın Çatak kazasına 10 kilometre uzaklıkta olan Karşıyaka (Sarûhan) Semti’nde yaklaşık 6 senedir su meselesi yaşanıyor. 2014 seneninde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bünyesinde olan belediyenin su meselenine yönelik semtte çalışmaları olsa da atanan kayyımdan kaynaklı çalışmalar yarıda kaldı. Bu dönem AKP’nin kazandığı belediyenin ise konuya değin bir çalışması yok. Semtte akmayan suyun yükü de kadınların omzuna yüklendi. Kadınlar köye 5 kilometre uzaklıkta bulunan su deposundan suları haneye kadar omuzlarında taşıyor. Düzenli akmayan su faturalarını ödeyen kadınlar çözüm bekliyor.

Günde 10 dakika akan suya 80 TL su faturası ödüyor

Semtte 45 senedir yaşayan Adile Balkan, yol ve su sıkıntısı yaşadıklarını belirtti. Günde yalnızca 10 dakika suyun aktığını söyleyen Adile, “Ne çamaşır makinesi çalışıyor ne bir şey. Leğenlere su koyarak bu hasta halimle giysileri elde yıkıyorum. Hiçbir çalışma bu köyde yürütülmüyor” diye konuştu. Adile, su meselelerinin giderilmesi için, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (VASKİ) müracaat ettiklerini, ancak kendilerine “tamam gelip yapacağız” dediklerini ve hiçbir şekilde gelip su meselelerini gidermedikleri aktardı. Suların gelmemesine karşın aylık 80-70 TL su faturası ödediğini de ifade eden Adile, her gününün zahmetli geçtiğini sözlerine ilave etti.

‘Belediye köyle ilgilenmiyor’

Her ay düzenli bir şekilde faturaların geldiğini ancak suların akmadığını söyleyen Vahide Balkan’ın da bu ay gelen su faturası 105 TL. Belediyenin köyle ilgilenmediğini ifade eden Vahide, “Evin 5 kilometre uzağından su taşıyarak haneye getiriyoruz. Bir düzen yok fakat fatura düzenine söyleyecek laf yok. Dağdan gelen suyu hayvanlar da tüketiyor ve burada da biz içiyoruz. Her işimizi görüyoruz. Uzun vakittir giysilerimizi makinada yıkatamadık. Çocukların banyosunu bile yapamıyorum. Bir an önce su meselesinin giderilmesi gerekiyor” talebinde bulundu.

‘Akmayan su faturalarını ödüyoruz’

Semt sakinlerinden Asya Çakı da (52) geçimlerini fasulye, hayvancılık ve tarımla yaptıklarını anımsadarak, su meseleninden kaynaklı bahçelerini sulayamadıklarını söyledi. Asya, “Köyde hayatımızı negatif etkileyen meselelerden biri yalnızca suların akmaması. Yol meselesi da yaşıyoruz. Zira yaz kış bu semtte hayat sürdürüyoruz. Bu gün dahi fatura geldi ve 45 TL. Akmayan sulara fatura parası ödüyoruz. Önceden yünlerimizi yıkardık istediğimiz gibi. Ama şu an bunları dahi yapamıyoruz. Bir an önce su meselenin çözülmesini istiyorum” diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK