Ankara Gar Katliamı anması: 5’inci yıla öfkemiz ile gireceğiz

Ankara Gar Katliamı anması: 5’inci yıla öfkemiz ile gireceğiz

27
0
PAYLAŞ

Ankara Gar Katliamı anmasında konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “5’inci yılda kavgamızı, öfkemizi, en çok da barışa olan talebimizi yanımızda getirerek burada olalım” çağrısında bulundu.

Ankara Gar Meydanı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde Emek, Barış ve Demokrasi mitingine DAİŞ’in saldırısı sonucu yaşamını yitiren 103 insan için katliamın 59’uncu ayında aynı meydanda anma yapıldı. Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kitlesel katılımın olmadığı sembolik anmada yaşamını yitiren 103 kişinin fotoğrafları taşındı. Anma yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. Anmada söz alan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, katliamın üzerinden 5 yıl geçmesine bir ay kaldığını vurgulayarak, “Bu meydanda anma yapmamıza hiçbir güç engel olamadı, olamayacak” dedi.

‘Acılarımız taze’

Katliamın üzerinden 59 ay geçmesine rağmen acılarının taze olduğuna söyleyen Mehtap, “Bu zamana kadar biz büyük bir destek ile mücadele ettik. Hayat devam ediyor, salgın bazı işleri sekteye uğratıyor ama biz artık anıt istiyoruz. Onların anısını ölümsüzleştirmek istiyoruz” diye konuştu. 5 yıldır süren yargılama sürecine değinen Mehtap “Yargılanma devam ediyor, Türkiye yargılanma tarihinin en büyük ceza yargılaması var. 21 Eylül’de görülecek dava duruşmasında olacağız. Gerçek adalet talebimizi karşılasın ya da karşılamasın orada olacağız. 10 Ekim Ankara Katliamı, cumhuriyet tarihine kara bir leke gibi düştü. Kimse bunu unutmasın” ifadelerini kullandı.

5’inci yıl anmasına katılım çağrısı

5 yıl boyunca kendilerine destek verenlere teşekkür eden Mehtap, aradan geçen 5 yılda yapılacak çok şeyin olduğunu belirtti. “Artık 5 yıl oldu taleplerimiz karşılasın” diyen Mehtap, devamında şunları söyledi: “Bir hesaplaşma süreci işlemeli. İnsanlar katledildi sorumlular tek tek yargılanmalı. Bu katliama göz göre göre Ankara’nın Merkezinde gerçekleşti. Bunu unutup yaşamımıza devam etmemizi kimse beklemesin. 5’inci yıl bizimle bir öfke getirdi. Yitirdiğimiz insanlar büyüyemedi, çocuklarımızı babasız annesiz kaldı, öfkemiz devam ediyor ve bitmeyecek. Ne zaman öfkemiz biterse bu süreç bitecek ama bizim öfkemiz büyüyerek devam ediyor. 10 Ekim Ankara Garı sadece bizim değil kimsenin unutmaması gereken bir katliam bu böyle bilinsin. 5’ini yılda kavgamızı, öfkenizi en çok ta barışa olan talebimizi yanımızda getirerek burada olalım.”

Anma, “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları ile son buldu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK