Home / GÜNDEM / Diyarbakır’da Korona Alarmı: 48 Saatte 20 sağlıkçı koronaya yakalandı

Diyarbakır’da Korona Alarmı: 48 Saatte 20 sağlıkçı koronaya yakalandı

VanHaber – Kovid-19 olaylarının artış gösterdiği Diyarbakır’da, 370 kişinin günlük rehabilitasyon gördüğü pandemi hastaneleri doldu taştı. Şehirde son 2 günde 20 sıhhat çalışanının korana testi pozitif çıktı.

Koronavirüs olaylarının hızla arttığı şehirlerin başında gelen Diyarbakır’da, her gün 100’ü aşkın kişinin virüse yakalandığı belirtiliyor. Şehirde Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 180, Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde 70, Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi’nde 75, özel ve kaza hastanelerinde ise 50 olmak üzere günlük 370 hasta rehabilitasyon altında tutuluyor. Olay sayısının artışıyla beraber şehirde pandemi hizmeti veren tüm hastanelerin dolduğu belirtildi.

‘2 GÜNDE 20 SAĞLIKÇI ENFEKTE OLDU’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, sürecin başından bugüne kadar bilgilerine erişebildikleri sağlık çalışanı sayısının Diyarbakır’da 285 olduğunu kaydetti. Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde son 2 günde 20, son bir haftada ise toplam 30’ü aşkın sağlıkçının enfekte olduğunu belirten Güldiken, “Bilhassa son haftalarda artan bu vaziyetin en temel sebebi 1 Haziran itibari ile yürürlüğe giren mevcut bakanlık yönetmelikleri ve ‘normalleşme’dir. Kovid servisinde çalışanlara yalıtım müsaadeyi verilmemesi bu süreci tetiklemiştir. Kovid birimi ve yoğun bakımında çalıştıktan sonra karantina uygulanmadan başka servislere görevlendirme yapılmasının neticesidir. Biz, bu çalışma şeklinin hem sağlıkçıların hem de toplumun sağlığını tehlikeye attığını defaatle ifade ettik. Yeniden bilhassa bu süreçte sıhhat emekçilerinin sayısının arttırılması gerektiğini söylerken, bu süreci öngören bir noktadan yaklaşmıştık ve bugün gelinen noktada haklı çıktığımız aşikârdır. Hastanelerde her gün yeni arkadaşlarımız enfekte olurken bakanlık üç maymunu oynamamalı ve sorumluluğunu yerine getirmelidir” ifadelerini kullandı.

TOPLUM SIHHATİ

Diyarbakır’daki olay ve hayatını kaybedenlerin sayısının her gün bir evvelki günün rekorunu kırdığını kaydeden Güldiken, “Türkiye geneli gösterilen tablonun inandırıcılığı kalmamıştır. Daha bir gün önce Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kovid-19’dan dolayı vefat eden bir hastanın ölüm sebebi, kayıtlara böbrek yetmezliği olarak geçirildi. Bunun gibi yüzlerce olay biliyoruz. Ya bilmediklerimiz? Yöneticilerin sürecin başından itibaren oluşturmaya çalıştıkları ‘muvaffakiyet öyküsü’ ne yazık ki tutmamıştır. İlk başlarda 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne yönelik kısıtlamalar, okul ve camilerin kapatılması ehemmiyetli ve pozitif hamlelerdi. Ancak 1 Haziran sonrasındaki yetersiz tasarılama ve pazarın hareketlenmesi için yapılan hızlı hamleler, toplum sağlığını ekonomiye kurban etmiştir” diye konuştu.

‘KOVİD-19 BİRİMLERİ DOLDU’

Güldiken, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 9 katına ek olarak Genel Yoğun Bakım katıyla birlikte toplam 10 katı, Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nin 7 katı, Kalp Hastanesi’nin 4 katının Kovid birimi olarak kullanıldığını belirterek, bu hastanelerdeki birimlerin dolduğunu söyledi.

‘GERÇEK RAKAMLARI NEDEN PAYLAŞMIYORSUNUZ?’

Yetkililere seslenen Güldiken, şöyle devam etti: “Neden gerçek rakamları kamuoyuyla paylaşmıyorsunuz, Anapara sahiplerinden mi çekiniyorsunuz? Gerçek rakamların ilk günden itibaren saydam bir şekilde paylaşılmasına yönelik talep ve tekliflerimizi görmezden gelmeseydiniz halk bu kadar rahat davranır mıydı? Vaka sayısı bu kadar artar mıydı? Pandemi sürecini hala kontrol edebildiğinizi düşünüyor musunuz? Yoksa toplumu sürü bağışıklığına mı ayrıldınız?”
MA

About admin

Check Also

101 Aydın’dan ortak bildiri: Gençler Sesimize kulak verin!

VanHaber – Değişik siyasal çizgi ve ananelerden gelen “101 Aksaçlı” yayınladıkları ortak metinle, Türkiye’nin içinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir