İşsiz kadın evinin ekmeğini kendisi pişiriyor

İşsiz kadın evinin ekmeğini kendisi pişiriyor

Covid-19 Salgın sürecinde eşiyle birlikte işten çıkarılınca faturalarını dahi ödeyemediğini söyleyen Ayşe Mendeş, evin giderlerinden azaltmak için ahzırlamış olduğu hamurla evde ekmek pişiriyor. Ayşe, “Başımızın çaresine bakıyoruz. Devlet zaten kendisi bizden bekliyor” diyor.

45
0
PAYLAŞ

Covid-19 Salgın sürecinde eşiyle birlikte işten çıkarılınca faturalarını dahi ödeyemediğini söyleyen Ayşe Mendeş, evin giderlerinden azaltmak için ahzırlamış olduğu hamurla evde ekmek pişiriyor. Ayşe, “Başımızın çaresine bakıyoruz. Devlet zaten kendisi bizden bekliyor” diyor.

Çin’in Wuhan kentinden başlayan koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken, son raporlara göre dünya genelinde tespit edilen pozitif vaka sayası 3 buçuk milyona yaklaştı, 244 bin 780 kişi ise bu hastalıktan dolayı yaşamını yitirdi. Türkiye’de de şimdiye kadar 124 bin 375 kişide virüs tespit edildi ve 3 bin 336 kişi ise hayatını kaybetti. Koronavirüs sebebiyle ekonomik anlamda sorunlar yaşayan milyonlarca insan yaşamını idame ettirmekte daha da zorlanmaya başladı. İşsizlik ve evdeki iş yükünün artmasıyla yine en büyük emek ve mücadeleyi kadınlar veriyor.

Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı Sarıhamzalı Mahallesi’nde ikamet eden Ayşe Mendeş de bu süreçte masraftan kısmak için tandır evinde ekmek yapıyor.

‘Devletin kasası boş durumda bizden destek bekliyor’

Salgın sürecini atlatmak ve yaşamlarını daha yaşanır duruma getirmek için emek veren Ayşe mendez, “Biz kadınlar şartlar ne olursa olsun her durumda emek veriyoruz. Tüm yaşanan kötü olaylarda olduğu gibi bu virüsten de kadınların emeği sayesinde dünya ez etkiyle sıyrılacaktır” diyor.

5 çocuk annesi olan Mendez’in eşi salgın sürecinde işsiz kalmış. Elektrik, su faturaları ve diğer masrafları karşılayamadıklarını ifade eden Mendes, “Ülke olarak çok zor günler geçiriyoruz ama biz dar gelirli yurttaşlar olarak daha çok zordayız. Kimseden destek yok, zaten öyle bir beklentide değiliz çünkü devlet kendi bizden destek bekliyor. Ondan dolayı kendi başımızın çaresine biz bakmak zorundayız” diye belirtiyor.

‘Sadece ekmek pişirmekle kalmıyoruz evin tüm işini de biz yapıyoruz’

Ekonomik olarak bu kadar zorlandıkları bir süreçte bir de ekmeğe para vermemek için bol bol yapıp, dolaba kaldıran Ayşe, şunları söylüyor: “Kalabalık bir aileyiz ve geçinmek için bir şeyler yapmak gerekiyor. Ben de elimden geleni yapıyorum. Un alıp evin damında kurduğum emek sacıyla pişiriyorum. Bir hafta yetecek şekilde dolaba koyuyoruz bu şekilde idaremizi yapmaya çalışıyorum. Hem daha uygun hem daha lezzetli ve sağlıklı. Çocuklar çok seviyor. Salgından öncede yapıyordum tabi o zamanlar işe gittiğim için çok sık yapamıyordum. Bu süreçle birlikte omuzlarımızdaki yük daha da arttı. Sadece ekmek pişirmekle kalmıyoruz evin tüm işini de biz yapıyoruz. Arada bir de bir bahçe sahibinin mahalleye getirdiği sarımsağı kilo başına ayıklıyoruz. Bir şekilde geçinmek gerek, çünkü ekonomik olarak çok zorluk çekiyoruz.”

‘Zorluklar biz kadınların emeğiyle aşılıyor’

Ülkede yaşanan tüm kötü günlerin kadınların emeği ve mücadelesi sayesinde geride bırakıldığını söyleyen Ayşe, “Biz hayatı daha yaşanır hale getirmek büyük emek veriyoruz ama hiçbiri görülmüyor” diye ekliyor.

BİR CEVAP BIRAK