Home / GÜNDEM / Sokağa çıkma yasağı başladı salı günü saat 00.00’da sona erecek.

Sokağa çıkma yasağı başladı salı günü saat 00.00’da sona erecek.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 şehirde sokağa çıkma yasağı bu gece saat 00.00 bakımından başlayacak ve 19 Mayıs salı günü saat 00.00’da bitecek.

Bakanlıktan yapılan izaha göre, bu gece saat 23.00’e kadar açık olan marketler 16 Mayıs Cumartesi ve 17 Mayıs Pazar günü market, bakkal, manav, kasaplar ve online satış yapan işletmeler de kapalı olacak.

Pazartesi ve salı günleri ise market, bakkal, manav ve kasaplar 10.00- 16.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Bu aralar yurttaşlar, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere, zaruri ihtiyaçlarının karşılanması ile hudutlu olmak ve araç kullanmamak koşuluyla (özürlü yurttaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip gelebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi, pazar, pazartesi ve salı günleri ekmek imalatının yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin yalnızca ekmek satan bayileri, ayrı olarak tatlı imalatının yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Yeniden bu aralar tatlı satışı yapan iş yerleri ve restoran ve lokanta tarzı iş yerleri sadece hanelere paket servis şeklinde hizmet sunabilecek.

DENETİMLER SIKILIŞTIRILACAK

İzahta, bu gece saat 00.00’da başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde saat 23.00’a kadar açık olacak market, bakkal, kasaplarda, yurttaşların yoğunluk oluşturmamaları, sosyal mesafe ve maske takma kaidelerine riayet etmeleri koronavirüs ile mücadele dahilinde son derece ehemmiyetli olduğu vurgulandı. Bu kapsamda, bilhassa bugün saat 15.00 ile 00.00 arasında yurttaşların yoğun olarak bulunabilecekleri yerler evvelce belirlenerek, bu alanlarda sosyal mesafe ve maske takma kaidenine yönelik denetimlerin sıkılaştırılacağı belirtildi. Denetimlerde, çalışma saatleri yine tertip eden iş yerlerinin belirlenen saatlerde faaliyet gösterip göstermediği ve kapanış saatlerine riayet edip etmediği, market, fırın, sıvı yakıt istasyonu ve benzeri iş yerlerinde sosyal mesafe kaidesi ile marketlerde ve ALIŞVERİŞ MERKEZİ’lerde 10 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri kabulü ve dışarıda sıra bekleyen kişilerin sosyal mesafe kaidenine uyup uymadığı kontrol edilecek

About admin

Check Also

İranlı Mültecileri Şimdide Türkiye’den Gönderilme Korkusu Sardı

VanHaber – İranlı kadın hakları müdafaa edicisi Meryem Şeriatmadari’nin Eylül ayı başında Türk yetkililer tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir