Home / SİYASET / DBP devrimci önderleri andı

DBP devrimci önderleri andı

DBP, yaptıkları izah ile Mayıs ayında hayatını kaybeden devrimci önderleri andı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mayıs ayında hayatını kaybeden devrimci önderler için “Faşizmin Karanlığını Bahara Çeviren Tüm Yoldaşlarımızı Saygıyla Anıyoruz” başlıklı yazılı açıklama yayınladı.

Türkiye tarihinin baskıların, haksızlıkların, zorun ve adaletsizliklerin tarihi olduğu kadar, tüm bunlara karşı durarak bedeller ödeyen devrimcilerin tarihi olduğu belirtilen açıklamada, “Bedeller ödeyerek yarattıkları hayat felsefeleri ile mücadele azimleri ve yürüyüşleri ile halkların tarihinde unutulmaz izler bırakan bir çok devrimci- demokrat aydınımızı Mayıs ayında kaybettik. 18 Mayıs 1973’te ser verip sır vermeyenler kervanına katılan Türkiye devriminin liderlerinden İbrahim Kaypakkaya başta olmak üzere, yeniden 18 Mayıs 1977 tarihinde Türkiye devrim mücadelesini Kürdistan devrimiyle birleştirmek isteyen Haki Karer ve 12 eylül faşizmin karanlığında boğulmak istenilen Kürdistan devrimini bedenleri ile aydınlatan Dörtler Mayıs ayında ölümsüzlük kervanına katıldılar” denildi.

‘GELECEĞİMİZE IŞIK TUTMAKTA’

İbrahim Kaypakkaya’nın eziyet ile katledilişinin üzerinden 47 sene geçtiğinin anımsadıldığı izahta, “Bu 47 senelik süreçte bize bıraktığı umut her geçen gün büyüyerek geleceğimize ışık tutmaktadır. İbrahim Kaypakkaya’nın bu direngenliği sonraki nesillerde bir umut olarak boy vermiş ve mücadelesini kaldığı yerden sırtlayan binlerce İbrahim çıkarmıştır. Yeniden Türkiye devrimcilerinden olan ve Türkiye halklarının özgürleşmesinin Kürt halkının özgürleşmesiyle sıkı bağları olduğunu bilen Haki Karer’i de yeniden Mayıs ayında kaybettik. Türkiye devrimini, Kürdistan devriminden geçtiğini bilen Haki Karer iyi bir örgütleyici, kararlı bir devrimcidir. Devrime mani olmak isteyen kesimler tarafından katledilen Haki Karer bugün devrimci- demokratların yüreğinde örgütlenme çalışmalarını sürdürmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İzahın nihayetinde devrimci mücadeleye bağlılık ifade edilerek, hayatını kaybeden devrimciler saygı ve minnetle anıldı.

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı: Bayramda 81 vilayette sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Bakanlar kurulu toplantısı sonrası izah yapan AKP’li Reisicumhur Erdoğan, yeni normalleşme adımlarını izah ederek, “Arife …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir