Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamıyor. En son üvey babası polis olan Zaynal Abarakov ile bir pastanenin önünde tartıştıkları görülen Doku’nun akıbeti, aradan geçen 4 yıla rağmen aydınlatılmadı. Doku’nun ailesi kızlarının akıbetine ilişkin defalarca girişimde bulundu fakat bir sonuç alınamadı. Olayın 4'üncü yılı dolayısıyla Dêrsim’e gelen aile, sabah saatlerinde birtakım görüşmeler gerçekleştirdi.  Aile son olarak Valilik önüne gitti. Valilik kapısına siyah bez asan aile, bezin üzerine de “Adalet karanlıkta neredesiniz?”, “Gülistan karanlıkta adalet nerede?” ve “Tüm failler bulunsun, yargılansın” yazılı kağıtlar yapıştırdı. Sonrasında aile üyeleri burada birer konuşma yaptı.

‘ADALET BU KARANLIKTAN ÇIKSIN’

İlk olarak söz alan abla Aygül Doku, “Adalet karanlıkta, Gülistan’ın olmayışının 4’üncü yılı, 4 yıldır Gülistan’ı arıyoruz. Gülistan’ın içinde olduğu karanlık bu bez parçası gibi. Kapkaranlık. Gülistan’ın içinde olduğu bu karanlık 4 yıldır Abarakov’un yargılayıp sorgulamayanlar, adaleti de Gülistan’ın ailesini ve sevdiklerini de karanlıkta bıraktılar. Bizi anlayabilmeleri ve bu karanlığı anlayabilmeleri için bu bez parçasını astık. Tek isteğimiz var, adaletin artık bu karanlıktan çıkmasını istiyoruz, bu olayın faillerin biran önce sorgulanıp yargılanmasını istiyoruz. Cümlelerin tükendiği yerdeyiz. Gülistan’ı bizden alanlar ve bu karanlığın içinde bırakanlar şunu çok iyi bilsinler ki Gülistan bulunacak ve bu karanlık aydınlığa çevrilene kadar biz aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Okuma yazma bilmeyen bir aileye adaleti öğrettiniz, siz bu karanlığı anlayın diye bu bezi asıyorlar, umarım bu mesajı alırsınız. Umarım bir daha 5 Ocak gelmez” dedi.

Daha sonra konuşan anne Bedriye Doku, “Adalet Bakanına, milletvekillerine, cumhurbaşkanına çağrıda bulunuyorum. Yarım saat kendinizi benim yerime koyun. Ben adalet istiyorum. Kadın, öğrenci ölmesin” dedi.

‘KIZIMI KAYBETTİRDİLER’

Baba Halit Doku ise, “Kızımın kemiklerini istiyorum. Güvenli diye buraya gönderdim, polisi var askeri var. Hani kızım, Dersim’de bir kuş kaybolmaz, kızım kaybolmadı, öldürdüler. Kaybettiler” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERDEN EYLEM

Dersim Kadın Platformu ve Munzur Üniversite Öğrencileri de Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya Doku ailesi, İHD Dersim Şubesi, DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklama öncesi Yeraltı Çarşısından Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüş yapıldı.  “4 yıldır Gülistan karanlıkta, adalet nerede?” pankartının açıldığı yürüyüşte, Kürtçe ve Türkçe yazılı “ Gülistan Doku nerede”, “Unutmadık bir Gülistan Doku daha eksilmeyecek” dövizleri taşındı. Yürüyüş sırasında da sık sık “ Gülistan Doku nerede”, “Jin, jiyan, azadi” ve “Savcı uyuma, savcı aklama” sloganları atıldı.

‘CEZASIZLIKLA ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR’

Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan ortak açıklama metnini Munzur Üniversitesi Öğrencisi Eylül Yantemur okudu. Doku olayını hatırlatan Yantemur, “Tüm bu süreçte, soruşturmanın baş şüphelisi olarak görülen Zaynal Abarakov ve polis memuru olan üvey babası Engin Yücer hakkındaki şaibeler de aydınlatılmamıştır. Hatta öyle ki Engin Yücer’in şikayeti üzerine abla Aygül Doku yargılanmış ve ceza almıştır. Bu süreç bize bölge illerinde taciz, tecavüz, istismar gibi suçların arkasında hiçte azımsanmayacak oranda güvenlik güçlerinin çıkmasını anımsatıyor. İşlenen bu suçlar cezasızlık politikasıyla ya üzeri örtülüyor ya da dokunulamıyor. Zaynal'a dokunulmamasının nedenlerinden en önemlisinin bu olduğunu biliyoruz.  Bölge illerinde alınan yoğun güvenlik önlemleri biz kadınları korumuyor. Güvenlikçi politikalar suçları örtmenin aracı olarak kullanılıyor” diye konuştu.

‘SORMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Doku’nun Türkiye’de kaybolduktan sonra akıbeti karanlıkta kalan kadınların sembolü olduğunu söyleyen Yantemur, “Türkiye gündüz gözüyle kadınların kaybedildiği, kıyılarına kadın cesedi vuran ve kadınların barbarca cinayetlere kurban gittiği bir ülke durumuna gelmişken TBMM’de üç eşli biri milletvekili olarak koltuk işgal ediyor.  Doku’nun kaybolmasının üzerinden 4 yıl geçmişken bizler yine bu şehrin meydanlarındayız. Soruşturmada ilerleme olmasa da biz ‘Gülistan’a ne oldu’ sorusunun cevabının yetkililer tarafından verilmesi talebimizi söylemekte ısrar ediyoruz. Bu ülkede kadınların sistemli olarak şiddete uğramasını, erkek şiddetine kurban gitmesini, kaybedilmesi kabul etmiyoruz. 4 yılın sonunda tekrar söylüyoruz, ‘Gülistan Doku nerede’ diye sormaktan vazgeçmeyeceğiz. Gülistan’ın akıbetini sormaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘NEYİ SAKLIYORSUNUZ?’

DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu da şunları söyledi: “ Özel güvenlik adı altında aldığınız tedbirler neden halkın kadınlarına uygulanmıyor.  Bu ülkede bir kadın kaybediliyor ve siz 4 Ocak’ta çalışan kameraya 5 Ocak’ta çalışmıyor diyorsunuz.  Bu ülkenin hakim savcılarına söylüyoruz, bir çocuk bile inanmaz söylediklerinize. Bir annenin ‘ben çocuğumu sütü satarak okuttum, bu üniversiteye gönderdim’ dediğinde sizin duyacak vicdanlarınız var mı?  Yoksul çocuklarına uygulamalarınız bu, kaybetmek, yok etmek… Kadınlara ve insanlara ilişkin umutsuzluğu yaymak ve korkuyu yaymaktır.  Yoksa 4 yıldır bu kentte Gülistan Doku’ya ilişkin bir etkin soruşturma sürdürürdünüz. Bununla yetinmediniz, aileye idari para cezaları uyguladınız. Kentte Gülistan Doku nerede diyen kadınlara gözaltı yaptınız, soruşturma uyguladınız. Buradan soruyoruz, neyi saklıyorsunuz? Neyi örtmek istiyorsunuz?

KENTİN YETKİLİLERİ SORUMLUDUR!

Van'da 4,3'lük deprem! Van'da 4,3'lük deprem!

Kamuoyunu aydınlatmak zorundasınız. Bizler bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Hem Mecliste hem sokakta hem ailemizin yanında olacağız. Gülistan Doku açığa çıkana kadar, sorumlular açığa çıkıp adil bir yargılanma yapılana kadar Gülistan Doku nerede demeye devam edeceğiz. Ülkeyi kayıplar ülkesi haline getirdiniz. 4 yıldır bir soruşturma yürütmemişsiniz, bu kentin bütün ilgili kişileri bundan sorumludur.”

‘DEVLETE EMANET ETTİM KAYBOLDU’

Açıklamada da konuşan anne Bedriye Doku, “Benim kızım benim yanımda, çevremde kaybolmadı. Benim kızım devlete emanet ettim kayboldu. Allah için kızımı bulun” diye yetkililere seslendi.

‘GÜLİSTAN BULUNANA KADAR VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Son olarak konuşan Abla Aygül Doku son olarak, “Gülistan Doku nerede sorusu ülkenin sınırların aştı ama maalesef adaletin parmaklarında tıkanık kaldı. 4 yıldır Gülistan yok diyoruz.  Başta Abarakov ve bu olayın arkasındaki tüm failler şunu iyi bilsin ki biz 4 yıldır hala buradaysak bu olayın üzerinden 40 yıl geçse de Gülistan’ı aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Biz bu süreçte 3 vali, emniyet müdürleri, savcılar değiştirdik.  Hangi olay olursa olsun hakikat en son varacağı yeri çok iyi bilir. Hakikat yanılmaz.  Bana verilen cezalar bir yana bana burada milyon tane kurşun sıkılsa bile Gülistan’ı bulmadan, bunu yaşatanları adalet önüne getirmeden ben ve ailem bu davadan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.