Hakkari Gazeteciler Cemiyeti 'Ali Yiğit' Dedi Hakkari Gazeteciler Cemiyeti 'Ali Yiğit' Dedi

Büyük bedenli elbiseleri, gireceğiniz ortama uygun olacak özelliklerde tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra, kendinizi içinde rahat hissedebileceğiniz alternatifleri değerlendirmelisiniz. Farklı kesim, renk ve kumaşlar kullanılarak dikilen büyük beden elbiseler ile çeşitli kombinler oluşturabilirsiniz.

Vücut Tipine Uygun Kesimleri Belirleme

Büyük beden giyim kategorisinde yer alan elbiseler, kadınların vücut tipini göz önüne alarak tercih etmeleri gereken bir giyim ürünüdür. Geniş göbek, büyük göğüsler ya da büyük basen gibi karakteristik vücut tiplerine sahip olan kadınlar için farklı elbise modelleri üretilir. Her kadının vücut şekli ve kilosu farklıdır. Buna bağlı olarak da büyük beden elbise seçimi yapılırken, vücut tipinizi göz önüne almalısınız. Vücudunuzda, göze çarpan kısımları kapatabilecek özellikte elbiseler tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, renk seçimi yaparken de fazlalığın olduğu vücut kısımlarını örtecek tonlardan yana kullanabilirsiniz.

Armut tipi bir vücuda sahipseniz, omuzları dar ve kalça kısmı da geniş yakalı elbiseler tercih edebilirsiniz. Büyük beden elbise seçimi yapacak olan elma vücut tipli kadınlar, göğüs ve bacak bölgesini göz önüne almalıdırlar. Ters üçgen vücut tipi için ise üst bedeni dökümlü olan ve boyuna çizgili kumaşların hâkim olduğu elbiselere yönelebilirsiniz. Vücut şekline uygun elbiseler satın alındığında, kendinizi daha özgüvenli hissedebilirsiniz. İçinde rahat, çekici ve güzel hissedebileceğiniz elbise modelleri, vücudunuzun proporsiyonuna uygun olduğunda daha fazla yakışacaktır.

Kumaşın Kalitesini ve Rahatlığını Değerlendirme

Büyük beden elbiselerin kalitesi, marka ve modeliyle anlaşılabilecek bir detaydır. Öncelikle, elbisenin etiket kısmındaki açıklamaya dikkat edilmelidir. Bu kısımda, kumaşların içeriği ve ne oranda iplik kullanıldığı belirtilmiştir. Dolayısıyla, elbiselerin kalite düzeyini bu bölümdeki detaylardan anlayabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra, üzerinize giydiğiniz andan itibaren sizi rahatsız etmeyecek kumaş ve dikimdeki elbiseler, konforlu bir kullanım olanağı sunar. Bu yöndeki ürün özellikleri ise elbiselerin kaliteli olduğunu gösterir. Elbiseler, büyük beden giyim kategorisindeki sık kullanılan tek parça kıyafetler arasında yer alır. Elbiselerin astarından, kumaşına ve dikim şekline bağlı olarak rahatlık düzeyini ve kalitesini anlayabilmeniz mümkündür.

Renk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyük beden elbise, renk skalası oldukça geniş bir kategoriye ayrılır. Elbise rengine karar vermek, kadınların kendi zevklerine bağlı olan bir durumdur. Ancak yine de elbisenin üzerinizde güzel durması ve yakışması adına, renk seçiminin de önemi büyüktür. Büyük bedenli kadınlar, tercih edecekleri elbise renklerini koyu tonlardan yana kullanabilirler. Çünkü koyu renkli elbiseler, fazla kilolu kadınları daha zayıf ve fit gösterir.

Renk seçimi, ten renginize de bağlı olması gereken bir durumdur. Esmer, sarışın ve kumral kadınlar, farklı cilt tonu rengine sahiptirler. Bu durum, giysilerinde kullanacakları renklerin her kadında farklı duracağını gösterir. Dolayısıyla, teni açık olan kadınlar, kırmızı gibi çarpıcı renkleri tercih ettiklerinde güzel bir görünüm elde edeceklerdir. Bu detay, büyük bedenli esmer kadınların da dikkat etmesi gereken bir unsurdur.

Detaylara ve Desenlere Odaklanma

Büyük beden elbise modellerinde, farklı aksesuar, dikim teknikleri ve detaylara yer verilir. Tek başına ya da farklı giyim ürünleriyle kombin yapılabilecek elbiselerde, özgün desenler ise yoğunluk kazanmıştır. Yaz ve kış aylarında, farklı kumaş türleri kullanılarak tasarlanan birçok elbise modeli tasarlanmıştır. Kış aylarının olmazsa olmazı olan kadife elbiseler, özel tasarım teknikleriyle dikilmiştir. Bunun yanı sıra, örgü tekniğiyle dikilen triko elbiseler de kış aylarının vazgeçilmezi olmuştur.

Keten, saten, şifon gibi kumaşlar kullanılarak üretilen farklı tarzlarda elbise tasarımları yapılmaktadır. Elbiselerin kumaş detayının yanı sıra, üzerinde kullanılan, taş, zincir, boncuk ya da işlemeler, tasarımlara farklı bir hava katar.

Bedene Uygun ve Doğru Ölçüyü Belirleme

Büyük beden giyim ürünleri arasında yer alan elbiseler, kadınların beden yapısına uygun ölçülerde dikilir. Bedeninize uygun olan elbiseyi seçmek için ise vücudunuzdaki belli başlı bölümlerin ölçülerini almanız gerekir. Göğüs, bel, basen ve kalça ölçülerinizi aldıktan sonra, hangi bedene girdiğiniz ortaya çıkacaktır. Bu doğrultuda, bedeninize en uygun olan elbise seçimini yapabilmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda, elbisenin kumaş yapısı ya da standart boyutlarda tasarlanması da farklı beden ölçülerine uyum sağlayacaktır.

Giyim Tarzını ve Stili Belirleme

Büyük beden elbise seçimi yaparken, tarzınızı göz önüne almalısınız. Çünkü farklı tarzlara hitap eden elbise tasarımları vardır. Spor, abiye, gündelik, kışlık, yazlık ve benzeri olarak çeşitlenebilen birçok farklı modeller sayesinde, dilediğiniz elbiseyi satın alabilirsiniz. Tercih edeceğiniz elbise modelleri, tarzınızı tam anlamıyla ortaya çıkaracak özelliklerdedir. Büyük beden elbise modelleri arasından seçim yaparak, dilediğiniz tarza bürünebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak, uzun, kısa ya da midi boyutta elbise modelleri arasından kendinize en uygun seçimi yapabilirsiniz. Satın alabileceğiniz, onlarca farklı elbise modeli vardır. Bunlar arasında yer alan, otantik işlemeli, taş detaylı, leopar desenli, pliseli gibi modeller, farklı zevkleri yansıtacaktır.

Hareket Kolaylığı ve Kullanım Rahatlığı Göz Önünde Bulundurma

Büyük beden elbise seçimi yaparken, rahat bir kullanıma sahip olan modellere yönelmek gerekir. Çünkü içinde rahat hissedebileceğiniz elbiseler ile gün boyu rahatsız olmadan hareket edebilirsiniz. Kolayca hareket edebileceğiniz elbiselerin, kumaş yapısına dikkat edilmelidir. Kumaşı rahatsız etmeyen elbiseler, giyildiği anda üzerinizde ağırlık yapmayacaktır. Bunun yanı sıra, mevsime uygun özelliklerdeki elbiseler tercih edilmelidir.