Büyük Özgürlük Yürüyüşü’nün Van ayağı, engellemelere rağmen başladı. Kentin caddelerini “Bijî berxwedana Îmraliyê” sloganlarıyla adımlayan yürüyüş katılımcıları, “özgürlük halayı” çekti.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin organize ettiği, 1-15 Şubat tarihleri arasında sürecek "Büyük Özgürlük Yürüyüşü”nün Van ayağı, Urartu Oteli’nde siyasilerce yapılan açıklama ile başladı.

Açıklamanın ardından aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın da bulunduğu isimler, üzerlerine giydikleri “Meşa Azadiyê/Özgürlük Yürüyüşü” önlükleri ile otelden çıkıp Musa Anter Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca “Bijî berxwedanan zindana”, “Bijî berxwedana Îmraliyê”, “Selam selam İmralı’ya bin selam” ve “Kurdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.

Van'da cinsel saldırı davası bugün görülecek Van'da cinsel saldırı davası bugün görülecek

Musa Anter Parkı’nda bekleyen kitle, gelen heyeti alkışlarla karşıladı. Burada konuşma yapan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Van halkına teşekkür etti. Yürüyüşlerinin yeni başladığını dile getiren Bayındır, “Van büyük bir sahiplenme gösterdi. Bu sahiplenmeniz kutlu bir sahiplenmedir. Bizim sayımız bu kadar değildir. Milyonlarca insanın yüreği bizimledir. Siz her zaman var olun, her bijiî Wan halkı” dedi.

Bu esnada kitleyi ablukaya alan polisler, yasaklı olduğunu dile getirdikleri yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyleyip dağılmalarını istedi. Polisin uyarısına aldırış etmeyen kitle, Mereş Caddesi çıkıp “Bijî berxwedanan zindanan” sloganı atarak yürüyüşünü sürdürdü. Bunun üzerine müdahalede bulunan polisler yürüyüşte yer alanları darp etmeye başladı. Bu esnada bir kişi polislerce gözaltına alındı.

ÖZGÜRLÜK HALAYINA DURULDU

Müdahaleye rağmen yollarına devam grup sloganlarla Van İl Örgütü’ne geldi. Bina önündeki partililer gelenleri alkış, zılgıt ve “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla karşıladı.

 Karşılamanın ardından Özgürlük Yürüyüşçüleri, hep birlikte “özgürlük halayı” çekmeye başladı.

Editör: İshak Kara