Van Valisinden Vanlılara Koronavirüs Uyarısı

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’den Koronavirüs uyarısı

Van Valisinden Vanlılara Koronavirüs Uyarısı

VanHaber - Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez,  Van’da son zamanlarda  hastanelere müracaat eden ve koronavirüs (Covid-19) testi yapılan vatandaşlardan 50 yaş üstü olanlarda sonuçların pozitif  çıkma oranlarının yükseldiğine dikkat çekerek vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyardı.

Vali Bilmez, koronavirüse yakalanan hastaların bir kısmının hastalığı ayakta geçirebildiğini belirterek, 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşların ise hastalığı ağır bir şekilde geçirdiğini  bazılarının da vefat ettiğini vurguladı.

Van’da şu anda covid-19 tedavisi gören hastaların büyük bir çoğunluğunun 50 yaş üstü vatandaşlar olduğunu dile getiren Vali Bilmez, “Son günlerle tespit edilen vakalarımızın yüzde 75‘ ten fazlası  50 yaş üstü vatandaşlarımız. Bu günlerde hem büyüklerimiz kendilerine çok dikkat etmeli, hem de gençlerimiz sevdiği büyüklerinin sağlığı için kendilerine dikkat etmelidir“ dedi.

Van’da şimdiye kadar  vefat eden hastaların çoğunun 50 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlar olduğunu dile getiren Vali Bilmez, “Unutmayalım ki yaş arttıkça risk de artıyor. Covid-19 hastalığında özellikle vatandaşlarımızın kurallara uymaması bulaş riskini artırmaktadır. Bir ihmal, sevdiğiniz bir kişinin hayatına mal olabilir. Yaşlılarımız bugünlerde Sağlık Bakanlığımızın önerilerine uymalı, temizliğe dikkat etmeli, mümkün olduğunca evlerinde kalmalıdır. Yaşlılarımızı kalabalık ortamlardan uzak tutmaya çalışalım. Onları korumak adına mutlaka maske takmalarını ve temastan kaçınmalarını sağlayalım. Yaşlılarımızı ziyaret etmek yerine telefonla görüşelim. Sevdikleriniz için bir riskte siz olmayın“ dedi.

Kısıtlamaların kaldırıldığı şu dönemde Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallara ve özellikle maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat edilmesinin hayati önem taşıdığını belirten Vali Bilmez,        “Kısıtlamalar her ne kadar kalkmış olsa bile bizler vatandaş olarak, kalabalık ortamlar düğün, nişan, sünnet, asker uğurlama, taziye gibi toplu etkinliklerde bulunmayalım. Ev ziyaretlerini erteleyelim. Acil olmadıkça il dışına çıkmayalım. Yada Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kurallara uyarak seyahat yapalım“ şeklinde konuştu.

Van’daki vaka sayıları hakkında da bilgi veren Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Hastanede tedavisi süren hasta sayımız  80  civarında. Bunlardan 12'si yoğun bakımda, 30 civarında hastamız  da evlerinde takip edilmektedir.  Bugüne kadar iyileşerek taburcu olan kişi sayısı 1200 civarındadır. Filyasyon çalışmaları kapsamında şu anda evde izole edilen  mevcut kişi sayısı 7.000 civarındadır. Bugüne kadar yaklaşık 90.000 kişi filyasyon çalışmaları kapsamında izole edilmiştir. Covid-19 nedeniyle ölen toplam kişi sayısı 10‘dur“ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER