DEM Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit Genel Kuruldaki konuşmasında Hükümet’in köprü, viyadük ve yollarla övünerek pembe bir tablo çizmesine rağmen gerçeklerin farklı olduğunu belirterek sözü bölgeler arası gelişmişlik farkına getirerek şunları söyledi:

“Bugün Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır'da uçak sefer sayıları yetersizse, bilet fiyatları oldukça yüksek bir şekilde karşımıza çıkıyorsa bu, mevcut iktidarın uyguladığı politikalarla bire bir alakalıdır. Bir taraftan Kürt coğrafyası bilinçli bir şekilde ekonomik olarak geri bıraktırılıyor, diğer taraftan en pahalı biletleri almak zorunda kalıyoruz. Trabzon'un nüfusu 800 bin, buraya 21 yılda yapılan ulaştırma ve erişim tutarı 77 milyar; Van'ın nüfusu 1 milyon 200 bin ama 21 yılda aldığı yatırım tutarı 37 milyar lira. Yine, Rize'nin nüfusu 350 bin, 21 yılda ulaştırma ve yatırım tutarı 72 milyar; 1 milyon 800 bin nüfusa sahip Diyarbakır'a yapılan yatırım toplam 32 milyar lira. Bütün bunlar coğrafyamızın sömürülmek üzere ekonomik açıdan nasıl geri bıraktırıldığının delilidir, açık ve net resmidir.”

Van’a ulaştırma ambargosu

Van’da havayolu taşımacılığının kronik bir krize dönüştüğünü belirten Sayyiğit “Van'a yönelik bir ulaştırma ambargosu söz konusu. Özellikle yaz ayları geldiğinde, turizm mevsimi başladığında yakın tarihli uçak bulmak Van için mümkün değil.Şehrimiz için İran çok önemli; sınır kapılarının açılması ve kapasitelerinin arttırılması için çokça çağrıda bulunduk. Ama bugün bakıyoruz ki İran'a açılan kapıları geçin, ülkenin batı yakasına, Ankara ve İstanbul'a açılan kapılar da maalesef Van'a kapatılmış durumda. Bu sebeple, ticaret ve turizm istenildiği düzeyde değil. Bunun yanında, insanlar taziyelerine gidemiyor, cenazeleri olduğunda bunu nakledemiyor. Velev ki uçak var, bu sefer de bütçesini zorlayan bilet fiyatlarıyla karşı karşıyayız.” dedi.

Van uçamıyor, Van’a ulaşılamıyor

DEM Partili SayyiğitVan’da yaşanan ekonomik krize de değinerek sözleri şöyle sürdürdü:“Kentimiz sosyoekonomik gelişim endekslerinde kişi başına düşen millî gelirde son sıralarda, işsizlik oranlarında ilk sırada yer alan bir kent ağır bir iktidar zulmü altında. AKP iktidarı ‘Eskiden uçak mı vardı, otobüs neyinize yetmiyor?’ diyebilir? Bu tarz sorularıyla meşhur bir iktidar. Ülkenin en uzak kenti için uçak bir lüks değil, temel bir ihtiyaçtır ama gelin görün ki AKP'nin beslediği enflasyon canavarı otobüs bileti dahi almayı zorlaştırdı.Kısacası Van uçamıyor, Van'a ulaşılmıyor. Hâl böyleyken AKP'li Van milletvekilleri de Ulaştırma Bakanıyla fotoğraf paylaşıp ‘Sorunları aktardık’ diyorlar. Bunu haber yapıyorlar, manşet yapıyor bazıları. 27'nci Dönemde de bunu çokça yaptılar ama Ferit Melen Havaalanı'nda uçak sayısı artmadı, bilet fiyatı sorunu da maalesef çözülmedi. Çünkü amaç çözüm değil, amaç dostlar alışverişte görsün.

Van cezalandırılıyor

Yerde bulduğu cisim elinde patlayan çoban hayatını kaybetti Yerde bulduğu cisim elinde patlayan çoban hayatını kaybetti

Partisinin önergelerle ve komisyonlarda sorunu sıklıkla gündeme taşıdığını, Van’daki STK ve diğer siyasi partilerinde konuyu gündemde tuttuğunu belirten Sayyiğit, “Gelinen aşamada genel kanaatimiz şudur: Devlet Van'ı açık ve net bir şekilde cezalandırıyor.” dedi.

Sayyiğit, Van’a gelmek isteyenlerin de uçak krizi nedeniyle seyahat ve tatillerden vazgeçtiğini ifade ederek şunları söyledi: “Van, doğasıyla ve deniziyle görülmeye değer bir kent; fakat İstanbul'dan Van'a bir tatil planı yapan yurttaş görüyor ki Roma'ya gitmek daha kolay. Çünkü Ankara ve İstanbul'dan Van'a gitmek, Avrupa'ya gitmekten daha maliyetli. Bugün tatil ve seyahatte en temel harcama kalemi ulaşım olarak karşımıza çıkmakta. İnsanlar bilet fiyatlarını görür görmez plan yapmaktan imtina eder duruma getirilmiş konumda. Durum bu kadar vahimken, devlet yurttaşına yalan söylemeye devam ediyor. Bundan dört yıl önce siparişi verilen uçakların gelmesiyle sefer sayılarının artacağı söylenmişti; ama tam tersi oldu, durum daha da kötüleşti.”

Van'ı cezalandırmaktan vazgeçin

Astronomik bilet fiyatları konusunda da Hükûmetin şirketlerin yanında durduğunu söyleyen Sayyiğit, “‘Serbest piyasa koşulları’ diyerek sorumluluğu üzerinizden atamazsınız. Van, bulunduğu konum itibarıyla önemli bir kent. Van'dan İran'a, Irak Kürdistan'ına karşılıklı uçuşlar başlatılmalı. Van demir yolu ile otoyollarla ülkenin batısına bağlanmalı. Ama ne mümkün? Yurttaşın İstanbul ve Ankara'ya uçması için adım atılmadığından Van'ı ileriye taşıyacak sonraki adımlar da maalesef gelmiyor. Artık yeter, Van'ı cezalandırmaktan vazgeçin.” dedi.