Ekonomist uyardı! “Bu yanlış, doları 15 lira yapar

Ünlü ekonomist uyardı! “Bu yanlış, doları 15 lira yapar

Ekonomist uyardı! “Bu yanlış, doları 15 lira yapar

Selçuk Geçer, “Bu yanlış, doları 15 liraya götürebilir” dedi. Peki pazartesi dolar ne kadar olur? Hafta içi dolar yükselir mi? 

İşte Selçuk Geçer’den çok konuşulacak analiz:

Dünya genelinde parasal sıkılaşma politikasına geçildiğini, Türkiye’nin ise musluğu açarak, faiz indirime gittiğini söyleyen Selçuk Geçer, “Bu hata doları 15 liraya taşıyabilir. Bu işin ağır bedellerini ülke olarak ödeyebiliriz. Dolar kuru baskılanamayabilir. Faiz de sonra alır, yürür, gider” diye konuştu. Türkiye’nin en büyük sorunu olarak rezervlerin yetersizliğini gösteren Geçer, eleştirilerini de sıraladı.

Dolar kuruyla birlikte eleştirilerini paylaşan Selçuk Geçer, yapılanların bir işe yaramadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

 “Ödemeler dengemiz bozuk, işsizlik başını alıp gitmiş, sanayi batmak üzere. Faiz indirimi yapmaya kalkarsanız kurdaki ataklar ciddi anlamda piyasayı domine eder. Enflasyonu yukarı taşır. Faizi bir kez daha artırmak zorunda kalırsınız. Ama bu kez ne enflasyonu ne piyasa dengelerini oturtabilirsiniz. Bu hataları 2016’dan beri yapıyorlar. Bir sıkı para politikası dediler bir gevşek dediler. Bunların hiçbirinin işe yaramadığını gördük”.

Peki, ya döviz borcu olanlar ne yapacak?

Faizlerin indirilmesinin tarihi hata olacağını söyleyen Selçuk Geçer, “Faizleri 50-100 baz puan inerse çarşı pazar karışır. Döviz borcu olanlar düşünsün. Döviz borcu olan firmalar paldır paldır yıkılırlar. Dövizin yükselmesine karşı değilim ama siz firmalara ‘bir şey olmayacak merak etmeyin, sıkı para politikasına devam edeceğiz’ deyip tersine hareket yaparsanız adamları batırırsınız.

Enflasyon yüzde 20 üzerine çıkacak. Konut fiyatları yüzde 300 arttı. Sen faizleri indireceksin ha? Yıkılır ortalık. Bu MB’nin son intihar girişimi olur. Bu hükümetin siyasetin bitmesi anlamına gelir. Bu saatten sonra dolar 8.80’e gider. Bu yılı da 9-9.50 aralığında bitiririz. MB o hatayı yaparsa 15 liralara kadar giden bir dolar görebiliriz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER