HDP Van Mİlletvekili Sarısaç Sordu, Bakan Pekcan Cevapladı

HDP Van milletvekili Murat Sarısaç’ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ticaret Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşmelerinde Kapıköy Sınır Kapısına ilişkin sorduğu soruyu Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yazılı olarak cevapladı.

HDP Van Mİlletvekili Sarısaç Sordu, Bakan Pekcan Cevapladı

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - ANKARA

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ticaret Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında Sarısaç, Van esnafının sorunlarını anlatarak Bakan Pekcan’a esnafın önemli geçim kaynağı olan Kapıköy Gümrük Kapısını sormuştu.

Bakan Pekcan’ın Kapıköy’e ilişkin soruya verdiği yazılı cevap şöyledir:

“İran’a açılan Kapıköy Gümrük Kapımız, Yap-İşlet-Devret modeli kapsamında Tek Durakta Kontrol Projesine uygun biçimde modernize edilerek 15.02.2019 tarihinde 70 dönümlük yeni gümrük sahasında 3 giriş – 3 çıkış olmak üzere toplam 6 adet peronla hizmet vermeye başlamıştır.

Hâlihazırda, İran tarafınca da anılan Kapımıza bitişik Razi Gümrük Kapısında bir modernizasyon çalışması yürütülmektedir. Ayrıca İran tarafı, Razi-Hoy kara yolunda da yer yer yük taşımacılığına uygun olmayan yerlerde genişletme ve iyileştirme çalışmaları sürdürmektedir. Söz konusu çalışmalar Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir.

Bu çalışmaların tamamlanmasını müteakip İran tarafı ile mutabakat sağlanarak Kapıköy ve Razi Gümrük Kapıları uluslararası yük taşımacılığına açılacaktır.

Öte yandan, yolcu giriş ve çıkışlarına ilişkin işlemler, İçişleri Bakanlığınca belirlenen mevzuat çerçevesinde yürütülmekte İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarınca alınan Kovid-19 önlemleri kapsamında Kapıköy Gümrük Kapımız yolcu taşımacılığına kapalı durumdadır. Hâlihazırda İran tarafınca; İran vatandaşlarının, İran’da oturma izni bulunanların ve İran makamlarından izin alan iş insanlarının İran’a girişlerine müsaade edilmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER