100 Bin Hükümlüyü İlgilendiren Karar: AYM Reddetti!

Anayasa Mahkemesi, 100 bin dolayında hükümlünün cezaevinden tahliyesini sağlayan infaz düzenlemesinin iptal istemini oy birliğiyle reddetti.

100 Bin Hükümlüyü İlgilendiren Karar: AYM Reddetti!

AYM, 100 bin kadar hükümlünün tahliyesini sağlayan infaz düzenlemesinin iptal istemini reddetti. Anayasa Mahkemesi, 100 bin dolayında hükümlünün cezaevinden tahliyesini sağlayan infaz düzenlemesinin iptal istemini reddetti. Terör, cinayet, uyuşturucu, kadına şiddet ve cinsel suçların kapsam dışında bırakılması Anayasaya uygun bulundu.

Anayasa Genel Kurulu, CHP'nin, kamuoyunda infaz yasası olarak bilinen 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un tümünün ya da 14 maddesinin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu gündem toplantısında esastan görüşerek karara bağladı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, başvuruyu reddetti.

7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 14 Nisan 2020'de TBMM'de kabul edilerek yasalaşmıştı. Bu kanun uyarınca yaklaşık 90 bin kişinin cezaevlerinden tahliye edilmesi sağlanmıştı.

İlk olarak yeni infaz yasasının "şekil yönünden" iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvuran CHP, yasanın bazı maddelerinin "af" sonucu doğurduğunu savunmuş, "TBMM'de Anayasa'nın öngördüğü 5'te 3 çoğunluğa ilişkin usul şartı yerine getirilmediği için düzenlemenin şekil yönünden iptali"ni talep etmişti.

CHP'nin bu başvurusu 17 Temmuz 2020'de Yüksek Mahkeme tarafından 7 üyenin karşı oyuna karşı 9 üyenin oy çokluğuyla reddedilmişti.

Ayrıca CHP, ikinci başvurusunda da kanunun tümünün ya da 14 maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasını istemişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2021, 00:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatan sever
Vatan sever - 2 hafta Önce

Ülkücüler mafya babaları hepsi tahliye edildi olan doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde kaçakçılık suçlarıyla ceza alanlar kaldı bu iki parti akp ile mhp zatan ülkücü bu iki partinin döneminden şimdiye kadar olağan üstü bu iki bölgede devam ediyor utanmadan insan haklarından bahsediyorlar adaletsizler

SIRADAKİ HABER