Af Örgütü’nden imza kampanyası

Af Örgütü’nden İstanbul Sözleşmesi için imza kampanyası

Af Örgütü’nden imza kampanyası

VanHaber - Uluslararası Af Örgütü, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi tartışmak yerine sözleşmenin eksiksiz olarak uygulanması çağrısında bulunarak imza kampanyası başlattı.

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekileceği yönündeki tartışmalar sürerken, sözleşmeden geri adım atılmaması tam aksine eksiksiz uygulanması talebiyle bir imza kampanyası başlattı. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı ve aynı zamanda sözleşmeyi yürürlüğe sokan ilk devlet olduğunun hatırlatıldığı kampanyada “sözleşmeden çekilmenin hem milyonlarca kadın ve kız çocuk için hem de cinsel saldırı ve ev içi şiddet sonrası hayatta kalan herkes için felaket sonuçlar getireceği” vurgulandı.

AKP MYK’YE ÇAĞRI

İlk olarak 5 Ağustos’ta yapılacağı açıklanan ardından ileri bir tarihe ertelenen AKP MYK toplantısı öncesinde başlatılan kampanyada MYK üyelerine “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini tartışmak ve planlamak yerine, sözleşmenin hayat kurtaran nitelikteki içeriğinin eksiksiz ve etkin bir şekilde uygulanması, kadınların ve kız çocukların haklarının daha iyi korunması ve geliştirilmesi için acilen harekete geçmeye davet ediyoruz” çağrısında bulunuldu.

‘SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLME, EKSİKSİZ UYGULA’

Doğrudan kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin engellenmesini amaçlayan ilk uluslararası sözleşme olma özelliği taşıyan ve Türkiye’nin 2011 yılında imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nin eksiksiz uygulanmasını talep eden kampanya çağrı metninde şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddeti önlemesi ve şiddete maruz bırakılmış kadınların ve kız çocukların korunmasını sağlamak amacıyla Avrupa Konseyi ülkeleri tarafından İstanbul’da imzaya açılmış, bu konuyu ele alan ilk uluslararası sözleşme. Türkiye’nin, imzalayan ve yürürlüğe koyan ilk ülke olduğu bu sözleşmeden çekilme ihtimali konuşulurken, bu durumun Türkiye’de hem milyonlarca kadın ve kız çocuk için hem de cinsel saldırı ve ev içi şiddet sonrası hayatta kalan herkes için felaket sonuçlar getireceği bilinmektedir.

AKP Merkez Yürütme Kurulu üyelerini, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini tartışmak ve planlamak yerine, sözleşmenin hayat kurtaran nitelikteki içeriğinin eksiksiz ve etkin bir şekilde uygulanması, kadınların ve kız çocukların haklarının daha iyi korunması ve geliştirilmesi için acilen harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Kampanyaya bu link üzerinden ulaşılabilir:

https://amnesty.org.tr/icerik/uluslararasi-af-orgutunden-istanbul-sozlesmesi-kampanyasi-vazgecmiyoruz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Behçet Aktaş
Behçet Aktaş - 9 ay Önce

İstanbul sözleşmesini destekliyorum

SIRADAKİ HABER