AİHM, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını istedi

AİHM Büyük Dairesi, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasına karar verdi.

AİHM, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını istedi

VanHaber - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Büyük Dairesi, 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili kararını açıkladı. Mahkeme Demirtaş hakkında tahliye kararı verdi.

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, mahkemenin verdiği kararı sosyal medya hesabından duyurdu. Av. Karaman, #DemirtaşİçinÖzgürlük etiketi ile şu paylaşımları yaptı: “Aihm Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi, Sn Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar ile derhal tahliye kararı vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki tüm suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu gerçeği tescil edilmiştir.

Aihm Daire kararından sonra “karar kesin değil” bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar kesin ve emredicidir. Türkiye yargısının, “karşı hamle yapar işi bitiririz” anlayışına prim vermeden Sn. Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir.” AİHM, 20 Kasım 2018 tarihli kararında Demirtaş'ın tutuklanmasında hak ihlali tespit etmiş ve Demirtaş'ın serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına karar vermişti. Kararın ardından 4 Aralık 2018 tarihinde, Demirtaş'a 'terör örgütü propagandası yapma' suçlamasından verilen hapis cezası onanmış, böylece AİHM'in Demirtaş hakkında verdiği karar da hükümsüz kalmıştı.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Takki Takki
Takki Takki - 1 ay Önce

Adalet partisi ve yalakası mhp suçsuz yere tutuğunuz parti liderini oylarınız artsın diye tutukladınız şimdi ne bahane bulacaksınız

Takki Takki
Takki Takki - 1 ay Önce

Gelecek belediye seçimlerinde seçilecek olan Başkan sizin bu yolsuzluklarınızı bir bir çıkarıp kalem kalem vurgunlarınızı milletle paylaşmasa bilinki oda sizin gibi şerefsizdir şerefli namuslu olun

vanlıı
vanlıı - 1 ay Önce

türkiye mecburdur bırakmasıı bir önce tahliyeee bekliyoruzzzzzzzzz

Nihat Bozkuş
Nihat Bozkuş - 1 ay Önce

Büyük haksızlığa uğrayan Demirtaş derhal serbest bırakılması gerekiyor

SIRADAKİ HABER