Aktay: Suriyeliler giderse ülke ekonomisi çöker

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Suriyeli göçmenler için "Kader ve imtihan" yorumu yapıp "Çok önemli bazı yerlerden Suriyelileri bir çekin, Suriyeliler bir gitsin ülke ekonomisi çöker" dedi.

Aktay: Suriyeliler giderse ülke ekonomisi çöker

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''İktidara geldiğimizde Suriyelileri kendi ülkelerine göndermek istiyoruz'' demiş, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ''Bize sığınan Allah’ın kullarını biz katillerin kucağına atmayız'' sözleriyle yanıt vermişti.

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, konuyla ilgili Euronews'e değerlendirmelerde bulundu.

Aktay, Kılıçdaroğlu'nun sözleri için "Pratik olarak bu mümkün değil. Pratik olarak ülkenize sığınmış, belli koşullarda göçmen ve mülteci statüsü elde etmiş olan insanları apar topar, paldır küldür dışarı atmak veya göndermek diye bir durum zaten söz konusu olamaz. Bunu yapamayacağını biliyor Kılıçdaroğlu. Belki de bilmiyordur, danışmanları kendisine söylemiyordur. Neden yapamaz? Bu sadece mültecileri sevip sevmemek ile alakalı değil sadece. Netice itibariyle ülkeye sığınan Suriyeli mülteciler belli bir hukuki statü elde etmiş oluyorlar. Uluslararası göçmen hukukuna göre bu insanlar gerekçesiz bir biçimde herhangi bir suç işlememişlerse gönderemezsiniz" dedi.

"EKONOMİ ÇÖKER"

"Türkiye'nin Suriyeli mültecilerle yaşamak zorunda. Bu bir kader biraz da... Bundan kaçamadığımız gibi, bu bir imtihan. Bizim onları nasıl yönettiğimize bakmamız gerekiyor. Bir açıdan baktığımızda da göç bir toplumu dirilten bir şeydir. Canlandıran bir etki de yapar. Bakın Türklerin Alman ekonomisine yaptığı katkıdan bahsediliyor. Bu yönde çalışmalar var. Beyin niteliğinde Türkler yetişiyor orada. Belki Suriyelilerin de ilk gelenleri sanayi, inşaat alanında çalışanlar olarak kalacaklar ama Suriyelilerin Türkiye’ye yaptığı katkı ile Türkiye Arap dünyası ile arasında çok ciddi bir köprü oluşturacak" diyen Aktay, "Çok önemli bazı yerlerden Suriyelileri bir çekin, Suriyeliler bir gitsin ülke ekonomisi çöker" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 22:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
İnsan kaçakçılığı bitirilsin.
İnsan kaçakçılığı bitirilsin. - 2 ay Önce

Herkesin elini kolunu sallayıp sırt çantasıyla yüzlerce kişilik kafileler halinde sınırlarından girebildiği bir memleket olmamalıydık. Günde binlerce kaçak giriyor. Önemli bir kısmı metropollere kadar da ulaşıyor. Kim bunlar, eğilimleri nedir, kişilikleri nasıldır, nereye yerleşiyorlar bilen yok. Kayıtsız, kontrolsüz, habersiz yurda giren onbinlerce, yüzbinlerce kaçak bir daha ülkelerine asla dönmezler. Ülke nüfusu 84 milyon değil 90 milyon olmuş. Beş yıla kadar bu hızla gidersek 100 milyona varırız. Bu işten milyonlar kazanan ciddi derecede rant şebekeleri, insan kaçakçıları, sistemli ve koordineli çalışan, Iran'da ve yurt içinde ağ kurmuş kaçakçılık organizasyonlarının bir ahtapot gibi her yeri sardığı anlaşılıyor. Bu şehre yazık oluyor, yazık ediliyor.

H.Er
H.Er - 2 ay Önce

Suriye liyle çökecek ekonomi yerin dibine batsın

Vatan sever
Vatan sever - 2 ay Önce

Ulan AT ne alaka Suriyeli gittimi ekonomi çöker bunların yüzünden memleket yıkıldı

Vankii
Vankii - 2 ay Önce

Zaten ekonomi çökmüş işsizlik hat safadada suriyeleri bir an önce gitsinnnnn

Adalet
Adalet - 2 ay Önce

Batacak olan devletin ekonomisi değil, kendi ekonomileri. Mülteci hakkıymış bilmem ne hakkıymış geç bunları. Alacaksın kapıya koyacaksın.

ACEMİ
ACEMİ - 2 ay Önce

bu yasin aktay ve benzerleri menfaatleri için vatanı da milleti de satarlar.
şimdi suriyeliiler ucuz işçi diye milyonlarca vatandaşımız işsiz aşsız kaldı.
bu işin kazananları ucuz işçi çalıştırdıkları için zenginler ve Libya'da, Azerbaycan'da ve Suriye'de bu Suriyelileri kendine paralı asker yapan kesimlerdir.
kaybedeni de 84 milyon.

SIRADAKİ HABER