Ankara Belediye Başkanı Yavaş, Bakan Soylu’yu topa tuttu

Mansur Yavaş, Süleyman Soylu’yu topa tuttu

Ankara Belediye Başkanı Yavaş, Bakan Soylu’yu topa tuttu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Yavaş şunları söyledi:

“ALEYHİMİZDE ŞİKÂYET OLURSA HEMEN KOŞTURAN…”

“Aleyhimizde şikâyet olursa hemen koşturan, dedikoduya bile müfettiş gönderen İçişleri Bakanlığı, bizim belgeli şikâyetlerimize işlem yapmıyor. Savcılığa 80’in üzerinde şikâyetimiz var. Bunlardan sadece 9’u ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş geldi. Oysa bizimle ilgili Twitter mesajı, televizyonda yapılan konuşmalar üzerine hemen müfettiş geliyor.

“İTİBAR SUİKASTI YAPILIYOR”

“Mülkiye müfettişlerinin bizimle ilgili soruşturma izni verilmemesiyle ilgili görüşüne rağmen, İçişleri Bakanlığı’nın inisiyatif kullanarak soruşturma izni vermesinin tamamen siyasi olduğunu düşünüyorum. Artık itibar suikastı yapılıyor. Hatta zaman zaman TV’ye çıkan bazı şahıslar, müfettiş gelmeden ‘Belediyeye müfettiş gelecek’ diye duyurularda bulunuyor”

“İÇİŞLERİ BAKANINA SORMAK LAZIM”

“Belediyenin özelleştirilen Belbesan firması var. Bu firma usulsüz özelleştirildiği için savcılığa verdik. Gayrimenkulde kullanım süresi bitmesine rağmen, Etimesgut Kaymakamı boşaltmıyor. Etimesgut Kaymakamı’nı savcılığa şikâyet ettik. Ayrıca boşaltmayan kaymakamlara kira kaybı nedeniyle tazminat davası açacağız. Etimesgut, Çankaya, Altındağ kaymakamlıklarına tahliye yapmadıkları için ihtar çektik. Etimesgut’u savcılığa verdik. Sonuç itibariyle bunların hepsinden belediyenin kira kaybı var. 10 yılı dolmuş artık işgal durumunda. Kanun değişti ‘işgalcidir’ diyor. Biz görevi devralıncaya kadar kaymakamlar bu tahliyeleri yaparken, biz görevi devraldıktan sonra yapmamaya başladılar. Neden kaynaklanıyor? Bunu da İçişleri Bakanı’na sormak lazım niye görev yapmadıklarını. Belediyenin buralarda müthiş zararları var.”

“ARTIK BUNA BEN PİŞKİNLİK DİYORUM”

“Ankapark bu kadar sahipsiz olunca hırsızların da mekânı oldu. Bu arada hiç olmazsa 100 tane hırsız yakalandı orada. Kabloları kesip satıyorlar. Geçtiğimiz günlerde de firma iflasını istedi. İflas olunca otomatikman sözleşme sona ermesine rağmen Yenimahalle Kaymakamlığı’na yazı yazdık ‘Burayı bize verin’ diye. Onlar da İçişleri Bakanlığına sormuşlar. Hâlâ sonuç bekliyoruz. Orada tam 801 milyon dolar çürüyor. Ama bakıyoruz bazı siyasiler televizyona çıkıyorlar ‘Ankapark’ı niye işletmiyorsunuz?’ diye bizi suçluyorlar. Artık buna ben ‘pişkinlik’ diyorum başka bir şey demiyorum. Hatalı proje de olsa, devasa rakamlar da harcanmış olsa ortada bir mal var ve bu malın mutlaka bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Halka soracağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER