banner97

Askerlerin açtığı ateş sonucu bir genç yaralandı

Hakkari Valiliği, daha önceki olaylarla ilgili yaptığı açıklamalarda olduğu gibi Reşit Ekinci’nin de “havaya ikaz ateşi” sonucu yaralandığını iddia etti.

Askerlerin açtığı ateş sonucu bir genç yaralandı

Hakkari Valiliği, daha önceki olaylarla ilgili yaptığı açıklamalarda olduğu gibi Reşit Ekinci’nin de “havaya ikaz ateşi” sonucu yaralandığını iddia etti.

Hakkari Valiliği, Derecik ilçesine bağlı Derindere (Çemêkurk) köyünde arkadaşlarıyla pikniğe çıkan Reşit Ekinci’nin askerler tarafından havaya açılan ateş sonucu yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı. Olayın 30 Aralık’ta Derecik’in Samanlı bölgesinde meydana geldiği belirtilen açıklamada, “Sınırı korumakla görevli 1216 Rakımlı Tepe Üs Bölgesi ile sınır hattı arasında kalan Askeri Yasak Bölge içerinde 6 şüpheli şahıs görülmüştür” denildi.

‘ARBEDE’ İDDİASI 

Söz konusu kişilerin bölgeden uzaklaştırılması için “ikazda” bulunulduğu kaydedilen açıklamada, “Görevli personel tarafından; sınıra ve Üs Bölgesine yakınlığı nedeni ile olası fotoğraf çekme veya kaçakçılık gibi sınır güvenliğini tehdit eden olayların engellenmesi maksadıyla şahısların bölgeden uzaklaşmaları yönünde ikazda bulunulmuş, şahısların mukavemet etmesi neticesinde yaşanan arbede esnasında havaya ikaz ateşi açılmıştır. Olayın ardından hafif yaralandığı görülen Reşit Ekinci (26) tedavisi için sağlık kuruluşlarına sevk edilmiş, yapılan muayenesinde; yara bölgesinde şişlik, cilt altında (3) mm’lik çok sayıda lezyonun dikkat çektiği ve küçük metalik yabancı cisimlerin lehine değerlendirmelerin yapıldığı ifade edilmiştir” iddialarına yer verildi.

Açıklamada, olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, bölgenin “piknik alanı” olmadığı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede’nin “piknik iddiasının” doğru olmadığı da ileri sürüldü.

DEDE’NİN AÇIKLAMASI

HDP’li Dede, dün olayı twitter hesabı üzerinden kamuoyuna duyurmuş ve şu paylaşımda bulunmuştu: “Derecik ilçemizde bir yurttaşımız askerler tarafından  piknik yapılan alanda silahla vurularak yaralandı. Derecik ilçesinde yurttaşlarımıza sistematik olarak uygulanan bu vahşeti kınıyor, yetkililerden derhal bir açıklama bekliyoruz.”

BENZER AÇIKLAMALAR

Hakkari Valiliği, daha önceki olaylarda da benzer açıklamalar yaparak, askerlerin fail olduğu olaylarda sivillerin öldürülmesi ve yaralanmasını “uyarı ateşi”, “mevzuata uygun”, “seken kurşun” ya da “havaya açılan ateş” gibi gerekçelerle savunmuştu.

Valilik, en son Derecik’te askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Özcan Erbaş adlı 16 yaşındaki çocuğa ilişkin, “Havaya açılan ateş sonucu” açıklaması yapmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Takki Takki
Takki Takki - 8 ay Önce

Böyle yalanları nasıl uyduruyorsunuz Allah aşkına ne demek havaya ateş açarak yaralanmış onu aptallara anlatın

vanlıı
vanlıı - 8 ay Önce

işiniz gücünüz boş boş konuşmak hava ateş acmak nasılda yararlanma olur desene acıkca öldürmeye sıkmış yaralanmış en sert şekirde ceza verin sıkana hadsize kürt düşmanına

SIRADAKİ HABER