Bahçeli'nin çok konuşulacak HADEP açıklaması arşivden çıktı

HDP'nin kapatılmasını isteyen Bahçeli'nin yıllar önce HADEP için söylediği "Seçimlere giren bir parti. Yüzde 4 oy almış. Halkın oyu, neden PKK'nın olsun" sözleri sosyal medyada hatırlatıldı.

HDP'nin kapatılması iddianamesi hakkında tartışmalar sürerken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 18 Nisan 1999 yılında Mehmet Ali Birand'ın sunduğu 32. Gün programında Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) kullandığı ifadeler yeniden gündeme geldi. HADEP'in kapatılmasının ardından sırasıyla Demokratik Halk Partisi (DHP), Demokratik Toplum Partisi (DTP) , Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) kurulmuştu. 

Bahçeli, 32. Gün programında HADEP'e ilişkin, "Halkın oyu, neden PKK’nın oyu olsun? HADEP şu an için Türk siyasi hayatında yer almış, seçimlere giren bir siyasi parti. Girdiği seçimlerde de yüzde 4 oranında oy almıştır. Oylar sandığa girerken etnik unsura göre tasnifini yapmak çok zordur" açıklamalarında bulunmuştu. HDP hakkında sık sık "Hiçbir ad altında açılmamak üzere kapatılmalıdır" ifadelerini dile getiren MHP lideri Bahçeli'nin HADEP'e ilişkin bu sözleri sosyal medyada yeniden gündem oldu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER