Bitlisliler Van Gölü’nün İsmi Değişsin

Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer, VanGölü’nün isminin ‘Tatvan Denizi veya Bitlis Van Gölü olarak değiştirilmesini istedi. Bu isteğe karşı tepkiler gelmeye başladı.

Bitlisliler Van Gölü’nün İsmi Değişsin

VanHaber - NASA’nın düzenlemiş olduğu "Dünya Turnuvası" isimli, online fotoğraf yarışmasında, uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafının birinci seçilmesinin ardından gaza gelen Bitlisliler, Van Gölü'nün isminin değişmesini istedi. Konuyla alakalı H24hbr isimli haber sitesine açıklamalarda bulunan itlis Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer, tartışma yaratacak bir istekte bulundu. Durer'in isim değişikliği isteğine ise Vanlılar sert tepki gösterdi.

İşte Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer'in tartışma yaratacak o ifadeleri:

Kısa adı NASA olan “Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı” astronotlarından Kate Rubins’in uzaydan çekmiş olduğu Van Gölü fotoğrafı NASA'nın düzenlemiş olduğu "Dünya Turnuvası" adlı online fotoğraf yarışmasında 1. oldu.

Fotoğrafı çeken Astronot Kate Rubins’i tebrik ediyor, kendilerini Bitlis’e davet ediyorum. Yarışmanın oylamasında emeği geçen herkese de ayriyeten içtenlikle teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz üzere Van Gölü; Bitlis il sınırları içinde bulunan volkanik Nemrut Dağı'nın patlaması sonucu, bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanmasıyla oluşmuş bir volkanik set gölüdür. 3.713 km2 yüzölçümü ile Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün % 65’lik kısmı Bitlis ili sınırları içindedir. Bakın % 65 gibi önemli bir orandan, yani 3’te 2’lik kısımdan bahsediyoruz. % 65 gibi bir oranda, herhangi bir göle kıyısı olup, ismini başka bir ilden, ilçeden, beldeden vs. alan Dünya’da başka bir örneği varmıdır?

Yani en azından bu gölümüzün isminin Bitlis Van Gölü olmasını istiyoruz. Bakın Dünya çapında bir yarışma yapıldı, neredeyse bir milyona yakın oy kullanıldı ve % 65’i Bitlis il sınırlarımızın içerisinde olan gölümüzde Bitlis kelimesi geçmedi.

Durer sözlerine devamla; ilimize gelen ve Van Gölü havzasında gezdirdiğimiz misafirlerimizin bile kafası karışıyor, bu gölün isminin Bitlis Gölü olması gerektiğini söylüyorlar. Tarihsel bir çok yazılı kaynak’ta “Tatvan Denizi” olarak geçiyor. Hatta yöre halkının önemli bir kısmı da “Behra Tatvane” der.

Bu gölümüzde ve çevresinde su sporları başta olmak üzere birçok sosyal, sportif organizasyonlar yapılmakta olup, sürekli Van ismi ön plana çıkmaktadır. Dolayısı ile buradaki haklı talebimize yetkililerin kulak tıkamamalarını ve sahip çıkmalarını bekliyoruz.

Van Gölü çok stratejik bir öneme sahip olup, İstanbul – Tahran Demiryolu hatlarını da bağlamaktadır. Deniz yolu taşımacılığının da yapıldığı Van Gölü, sadece ülkeleri değil, kıtaları da bir birine bağlayan önemli bir göldür. Gölün isminin “Tatvan Denizi” yada “Bitlis Van Gölü” olarak değiştirilmesi ile ilgili haklı talebimiz umarım bir an önce neticeye kavuşturulup, bu tartışma da son bulmuş olur. wanhaber

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 11:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takki Takki
Takki Takki - 6 ay Önce

Fare dağa küsmüş dağın haberi yok tatvanı vana bağlayın reis bey villa yaptı diye kendinizden geçmeyin

Eren
Eren - 6 ay Önce

Bencede değişsin İnsanlar Yanlış bilgi sahib oluyorlar hem böyle ve Bitlis daha da gelişir belki

SIRADAKİ HABER