Bölgede Doğalgaz zamları tezeğe ilgiyi arttırdı

Doğalgaz ve kömüre yapılan zamlar sonrası tezeğe olan rağbetin arttığına dikkati çeken Alaattin Galitekin, bu yılki satışlardan memnun olduğunu söyledi.

VanHaber - Serhat bölgesi kentlerinde, son yıllarda kömür, odun ve doğalgaza art arda yapılan zamlardan kaynaklı tezeğe rağbet arttı. Bölge kentlerinde bu yıl tezek satışlarında 3 kat artış yaşanırken, gelecek kış aylarının hazırlıkları da başladı. Iğdır'a bağlı köyler de bu yerlerden birisi. Gençler, eksi 7 dereceye rağmen ev ev dolaşarak, tezek hazırlıyor. El birliğiyle hazırlanan tezeğin bir bölümü önümüzdeki kış aylarında satılacak, geriye kalanlar ise yakacak olarak kullanılacak.  

EL BİRLİĞİ İLE YAPILIYOR

Tezek hazırlayanlardan Azad Çakmaz, bölgenin en önemli geçim kaynağının hayvancılık olduğuna işaret ederek, zamlara karşı bu durumun avantaj olduğunu kaydetti. Doğalgaz faturalarının çok yüksek geldiğinin aktaran Çakmaz, “Tezeği satın almadığımız için bütçemize bir katkısı oluyor. Faturalardan tasarruf edebiliyoruz. Bu da olmasa halimiz daha kötü olur” dedi. Köyün gençlerinin sıra sıra evlere yardıma gittiğini ifade eden Çakmaz, “Bir kısmımız kesiyor, diğerleri tezeği diziyor, iş birliği ile bitiriyoruz. Aramızda dayanışma olmasa iş uzun sürer" diye kaydetti.  ROMÖRKÜ 250 TL Iğdır merkezde kurulan pazarda tezek satan Alaattin Galitekin ise, tezeğin romörkünü 250 TL'den sattığını aktardı. Bu yıl tezek satışlarının iyi olduğunu söyleyen Galitekin, doğalgaza yapılan zamlar sonrası insanların tezeğe yöneldiğini kaydetti. (Iğdır/MA)
 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2021, 16:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takki Takki
Takki Takki - 1 ay Önce

Hayat budur adaletsiz siyasetçiler her şeye zam üstüne zam yapıyor tandıra bir kaç tane atıp yakın bir kaç kişi ayağını tandıra sokup yatsın hayat budur ah gidi günler şimdiki gençler bilmez

SIRADAKİ HABER