Cumhurbaşkanına hakaret davası'nda rekor kırıldı

38 bin 581 kişi... Erdoğan döneminde 'Cumhurbaşkanına hakaret davası'nda rekor kırıldı

Cumhurbaşkanına hakaret davası'nda rekor kırıldı

Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı döneminde cumhurbaşkanına hakaret suçundan açılan davalardaki sanık sayısı, Recep Tayyip Erdoğan döneminde yüzde 420 arttı.

CHP Denizli Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın hazırladığı rapora göre; Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiği 2014'ten 2020 yılına kadar, toplam 38 bin 581 kişi hakkında cumhurbaşkanına hakaret suçundan dava açıldı.

Rapora göre; 1994-2014 arasında cumhur­başkanına hakaret suç­laması ile hakkında dava açılan kişi sayısı bin 138 oldu. 2014-2020 yılları arasında ise bu sayı 38 bin 581'e ulaştı. 2020 yılında, bu kapsamda yargılanan 9 bin 773 sanıktan 3 bin 655'i hakkında mahkumiyet kararı verildi.

Raporda; Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı döneminde cumhurbaşkanına hakaret suçundan açılan davalardaki sanık sayısının, bir önceki döneme göre yüzde 420 artarak 848'e çıktığı kaydedildi. Erdoğan ilk 4 yıllık gö­rev süresinde açılan davalardaki toplam sanık sayısının ise bir önceki döneme göre yüzde 2 bin 52 artış gösterdiği vurgulandı.

Rapor hakkında bilgi veren Gülizar Biçer Karaca, şöyle konuştu:

"Türk Ceza Kanunu'ndaki 299'uncu madde ile eleştiriden kurtulmak, eleştiriden kaynaklı muhalefeti susturmak ve otoriterleşen yapılarını cumhurbaşkanına hakaret suçlaması ile yurttaşların üzerinde baskı kurarak sürdürme alışkanlıklarının ortaya çıktığı açıktır. İşine geldiğinde Cumhurbaşkanı şapkasıyla işine geldiğinde AKP Genel Başkanı şapkasıyla dolaşan bir zihniyet... 299'un yürürlükten kaldırılması gerekir.

TCK 299'un gerekçesine baktığımız zaman, tarafsız bir cumhurbaşkanına işaret etmektedir. Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanı olduğu için tüm liderlere, neredeyse toplumun her kesimine hakaretler yağdıran zihniyet, bir başka koruma altına girebilmek için cumhurbaşkanı şapkası takarak kendini arındırmaya çalışmıştır."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatan sever
Vatan sever - 3 hafta Önce

Çok temiz siyaset yapan İsrail müslümanlara nasıl zulüm yapıyorsa reis bey aynı şekilde bu güzelim ülkemize milletimize yapıyor

SIRADAKİ HABER