Demirtaş: HDP hukuksuz saldırıları sandıkta boşa çıkaracağız

Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’tan ‘HDP’nin yeni yol haritası ne olacak?’ sorusuna yanıt

Demirtaş: HDP hukuksuz saldırıları sandıkta boşa çıkaracağız

VanHaber - Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’ye açılan kapatma davasıyla ilgili, “Her koşulda bir çıkış yolu bulanacağına inanıyorum” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in 17 Mart’ta HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde davanın kendilerine açılan davalar gibi ‘siyasi’ olduğunu belirterek, HDP’nin her koşulda bir çıkış yolu bulacağını söyledi.

Bianet’ten Evrim Kepenek’e konuşan Demirtaş’ın yanıtları şöyle oldu:

*Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin’in Anayasa Mahkemesi’nde HDP’nin kapatılması için dava açmasına ilk tepkiniz ve yorumunuz nedir?

“Partimize yönelik kapatma davası da tek tek bizlere açılan davalar gibi siyasi amaçlıdır. Seçimi AKP’ye kazandırma hedefi taşımaktadır. Ancak hem hukuk önünde hem de sandıkta bütün bu haksız saldırıları boşa çıkaracağımızdan eminim.”

*Savcı sizin de aralarında olduğunuz 687 HDP’li için “siyaset yasağı”, HDP’nin mal varlığına el konulması ve hazineden yardımın kesilmesini de istedi. Buna dair ne söylemek istersiniz?

“Bizim siyasi mücadele yürütmemiz için herhangi bir yere üye ya da aday olmamıza gerek yok. Mücadeleyi de parayla ya da para için yürütmüyoruz. Bu tür girişimlerden hiçbiri bizleri mücadelemizden alıkoyamaz.”

*Sizce HDP’nin yeni yol haritası nasıl olabilir? Nasıl şekillenir?

“Buna elbette HDP yönetimi karar verecek. Eminim ki halkın iradesini ve temsil hakkını güvence altına almak için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Her koşulda bir çıkış yolu bulanacağına inanıyorum.”

Partimize yönelik kapatma davası da tek tek bizlere açılan davalar gibi siyasi amaçlıdır. Seçimi AKP’ye kazandırma hedefi taşımaktadır. Ancak hem hukuk önünde hem de sandıkta bütün bu haksız saldırıları boşa çıkaracağımızdan eminim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER