Demirtaş Tahliye Edilecek mı? Avukatından İlk Açıklama

Selahattin Demirtaş Tahliye olacak mı? Avukatı ilk açıklamayı sosyal medya aracılığıyla yaptı.

Demirtaş Tahliye Edilecek mı? Avukatından İlk Açıklama

VanHaber - Anayasa Mahkemesi (AYM) HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk süresinin azami süreyi aşması ve tutukluluk incelemesinin yapılmamasıyla ilgili başvurusunda hak ihlali kararı verdi.Bu kararın Demirtaş’a özgürlük sağlaması beklenmiyor.

Çünkü, AYM’nin hak ihlali kararı verdiği tutuklama Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye ile sonuçlanş ancak bundan önce Demirtaş başka bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Demirtaş’ın avukatı twitter üzerinden açıklama yaparak tahliyesinin mümkün olmadığını açıkladı. 

İşte o açıklama

AYM, Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun makul süreyi aşması ve İHAM kararına rağmen serbest bırakılmamasıyla ilgili yaptığımız başvurularda, Demirtaş’ın 4 Kasım 2016-2 Eylül 2019 tarihleri arasındaki ilk tutukluluğunun makul süreyi aştığına karar verdi.

Demirtaş, serbest bırakıldığı gün şüphelisi olmadığı bir soruşturma kapsamında tekrar tutuklandığı için bu karar tahliyesini sağlamıyor. İHAM’ın ihlal kararının etkisiyle AYM, tutukluluğun hukukiliğiyle ilgili başvuruda görmezden geldiği noktalara dayanarak vermiş ihlal kararını.

İHAM’ın ihlal ve derhal tahliye kararının uygulanmaması nedeniyle yaptığımız iki ayrı başvuru birleştirilmiş, fakat AYM, Şahin Alpay kararının aksine, bu şikayetleri (ve ayrıca 18. madde ihlali iddiamızı) ayrıca incelemeye gerek görmemiş. Oysa iki başvuru bunun üzerine kuruluydu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
vanli
vanli - 11 ay Önce

Birakmamak icin elli dereden uydurmalarla tutuklu birakiyoar bunlar ali cengiz oyunu yargi sistemi icinde biri birakiyor digeri hemen tutukluyir baska bisey uydurarak bahane bularak yani bunlar paslasma sadece bana gore iste yapilan adeletsizligi kapatmak icin yapilan seyler guya bu kararlarla sadece bu ulkede adalet var izlenimini vermek icindir yoksa gercekten insanlarin haksizliga ugradiini ortaya cikartip ozgur saglamak icin degil emin olun . akli olan vicdani gozu olan herkes bunlarin bi oyun gibi oldugunu gorur

Takki Takki
Takki Takki - 11 ay Önce

AYM kararı verdi sıra Akp de başka bahaneyle yine bırakmazlar sonları olur diye

vanlıı
vanlıı - 11 ay Önce

demirraşa özgürlük bir an önce tahliyeeeee

Metin duman
Metin duman - 11 ay Önce

Ülkede adalet yoki olsa tek bir saat tutamazlar

Polat Çeçen
Polat Çeçen - 11 ay Önce

Selahattin Demirtaş serbest bırakılması gerekir

Mehmet kiper
Mehmet kiper - 11 ay Önce

Kendi Kürtlüğümden değil, akrabam olacak alçak onursuz kişilerden utanıyorum, Demirtaş başkanımı bırakmak mı? Gölde balina yaklamaya benziyor,bunların dedeleri Şeh Seid'in oglunu kaç yaşında astığında haberiniz varmı?

SIRADAKİ HABER