Dengbêj Seyîdxanê Boyaxçî hayatını kaybetti

Ünlü dengbêj Seyîdxanê Boyaxçî hayatını kaybetti

Ünlü Kürt dengbêj Seyîdxanê Boyaxçî hayatını kaybetti.

Uzun süredir hastalıklarla mücadele eden 87 yaşındaki Seyîdxanê Boyaxçî, yaklaşık bir buçuk yıldır yatağa bağlı yaşıyordu. 

Geçtiğimiz yıl K24’e konuşan Boyaxçî, 76 yıl boyunca kilamlar söylediğini ancak sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle ara verdiğini dile getirmişti. Ünlü dengbêj, “Artık bir insanın elini tutamıyorum, su içemiyorum, yemek yiyemiyorum. Yani halim ölümden beter. Ölüm yine iyi. Bir gün Rabbim canımızı alacak elbette. Ben dünyada şu an perişan bir haldeyim" ifadelerini kullanmıştı.

Seyîdxanê Boyaxçî bugün Bağlar ilçesindeki Yenişehir Mezarlığında toprağa verilecek.

Kimdir?

Seyidxanê Boyaxçî, Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Lexerî köyünde 1933 yılında dünyaya geldi. 2 yaşında iken annesini, 4 yaşında iken babasını kaybeden Boyaxçî, amcası tarafından büyütülür ve hiç okula gitmez. Çocukluğu çobanlıkla geçen Boyaxçî, 15 yaşından sonra Diyarbakır merkeze yerleşir ve Sur ilçesinde ayakkabı boyacılığı yapmaya başlar. Boyaxçî, bu işi 25 yıl boyunca sürdürür. Boyaxçî, bir dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde temizlik personeli olarak çalışır.

Uzun yıllar Sur’da bulunan Dengbêj Evi’nde bütün gününü biriktirdiği kilamlarını seslendirmekle geçiren Boyaxcî, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine bir süre önce hastaneye kaldırıldı ve vücudunun tamamının enfeksiyon kaptığını öğrendi. Boyaxçî, uzun bir tedavi sürecinden sonra felç geçirdi. Bütün günü evindeki odasında geçen Boyaxcî, eski bir radyo-teyp ile kasetlerden dinlediği kilamlara eşlik ederek zamanını geçiriyordu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Önder Bilaloğlu
Önder Bilaloğlu - 10 ay Önce

Allah rahmet eylesin ruhu şad olsun

SIRADAKİ HABER