banner97

Diyanet'ten ‘Sigara haram’ fetvası: Delillerimiz var

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü sebebiyle, Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından düzenlenen konferansta "Sigaraya haram diyoruz ama delillerimiz var” diye konuştu.

Diyanet'ten ‘Sigara haram’ fetvası: Delillerimiz var

VanHaber - Sağlık Bilimleri Ünivetsitesi, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Külliyesi, Hekimbaşı Mustafa Behçet Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansa Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Yeşilay Başkanı Mücahit Öztürk, Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Mustafa Aydın, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ak Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan katıldı.

"SİGARAYA HARAM DİYORUZ AMA DELİLLERİMİZ VAR"

Konferansta konuşan Erbaş, "Can almaya devam eden sigara, dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün dünyada her yıl 8 milyondan fazla kişinin sigaradan dolayı hayatını kaybettiğine, diğer bir ifadeyle sigaranın her dört saniyede bir kişiyi öldürdüğüne dair açıklaması durumun vahametini gözler önüne sermektedir. Sigaraya haram diyoruz ama delillerimiz var. Düşünebiliyor musunuz Dünya'da her yıl 8 milyon insanı öldüren bir madde var. Sadece Türkiye'de 100 bini aşkın insan ölüyor. Maide suresi 32, 'Kim ki yer yüzünde, inancı, inancı, mezhebi dini ne olursa olsun bir kimseyi öldürürse haksız yere, bütün insanları öldürmüş gibi olur' diyor ayette. Sadece 100 bin kişiyi öldüren bir madde için bu katildir, katletmek de haramdır demek zor bir şey mi?" dedi.

Erbaş sözlerini şöyle sürdürdü;

"Diğer taraftan, sigaranın sadece insan sağlığına çeşitli zararlar vermekle kalmayıp aynı zamanda aile bütçesine ve ülke ekonomisine de büyük oranda zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Müslümanın hayatını etkileyen her meselede olduğu gibi sigara konusunda da yüce dinimiz İslam'ın bu meseleye yaklaşımı önem arz etmektedir"

"TÜTÜN ASRIN FELAKETİDİR"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise,

Tütün asrın felaketidir. Ama bu felaketti insanlar isteyerek, para vererek satın alıyor. İnsan sağlığına bu kadar zarar veren ikinci bir ürün yok. Hiçbir bir bomba insanları bu kadar canından etmedi. Nagazaki'ye Hiroşima'ya atılan bombaları insanlar satın almadı. İnsanlar, çocuklarına çikolata, hediye almak yerine zehir satın alıyorlar. Sigara ağaçları yok ediyor. Ormanları yakmakla birlikte, kağıdı için ağaç kesiliyor. Korona virüs olayı gibi olaylarda insanlar ürperiyor. Sigara insanın kliniğini bir anda bozmadığı için insanlar zevk ala ala ölüyor. Sadece ülkemizde her yıl 100 binden fazla insan sigaradan ölüyor. Çok çekiyor insanlar. Rahat ölemiyorlar ölmek de kolay değil" diye konuştu. 

Program sonunda Sağlık Bilimleri Üniversitesi adına, Prof. Dr. Cevdet Erdöl tarafından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a onur ödülü ve tablo hediye edildi.

Kaynak: Cumhuriyet

YORUM EKLE
YORUMLAR
Baskale
Baskale - 6 ay Önce

Diyanete soru dunyanin en cimri insanlari neden imam lardir hayata bi mevlit vermezler mevilte gitselerde karsilik almadan mevlit okumazlar bir dugune asla gitmezler gitse bile damada hediye vermezler asla ama asla bi kumsularna ramazanda yemek daveti vermezler anca davete gider yemegin en guzelini bana verin derler

Hafiziye
Hafiziye - 6 ay Önce

Baskan begg alkolden alinan vergiden maas almak helalmi ama pardon faizi helal kilmistiniz diye bir fetvaniz vardi

Adalet
Adalet - 6 ay Önce

Yıllardır niye vermediniz bu fetvayı. Cumhurbaşkanını mı beklediniz. Siz siyasete göre değil, dine göre karar vereceksiniz. 20 yıldan fazladır ben sigara haram diyorum, sizin hocalarıniz kabul etmiyor.

Haci osman
Haci osman - 6 ay Önce

Hoca imamlara sadece bir ay maaş verilmese namaz kilarmi ha birde camide cami icin yardim adina para toplaninca neden hic bir zaman imamlar katkidabulunmuyor

Mehmet selim seven
Mehmet selim seven - 6 ay Önce

Iktidar adina siyaset yapmak ta harami haramzade

Mahoni
Mahoni - 6 ay Önce

Sen sadece akp ile mhp nin i...n din nere sen nere yalaka

Vanlıı
Vanlıı - 6 ay Önce

Faiz haramdır hükmet faizi %15 olmuş ülkede herkes faiz veriyor diyanet işi gücü bırakmış AKP MHP yalakalığı yapıyor diyanete inanmıyorum güvenmiyorum diyanete inat içecemmm işiniz gücünüz şoww AKP yaranmak için n ayıptır günahtır dinden soğuttunuz milletiiii

Yurtaş
Yurtaş - 6 ay Önce

Pese guri

SIRADAKİ HABER