Erdoğan-Biden görüşmesinde ‘Suriye mesejı: ABD’den açıklama

Erdoğan-Biden görüşmesinde ‘Suriye mesejı: ABD’den açıklama

Erdoğan-Biden görüşmesinde ‘Suriye mesejı: ABD’den açıklama

Erdoğan ile ABD Başkanı Biden, NATO Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Suriye’deki istikrarın öneminin” konuşulduğu belirtildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın görüşmesi TSİ 18.55’te başlayan görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

Erdoğan, IFEMA Kongre Merkezi’nde Biden ile görüşmesinin başında yaptığı konuşmada, uzun bir aradan sonra tekrar bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

NATO Zirvesi’nin gündemi itibarıyla çok güçlü bir zirve olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Zirvede yarın devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimize dolu dolu dönme fırsatını bulacağız. Sizlerin özellikle ABD olarak bu işte ön alışınız, NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle son dönemde hububat ve akaryakıt konusunda olumsuz gelişmeler yaşandığını belirten Erdoğan şunları söyledi: 

“Bu konuda denge politikasıyla süreci çözmenin gayreti içindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım. Bir an önce de hububat konusunda şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım.”

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama

Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası Beyaz Saray’dan açıklama geldi. 

Görüşmede Ege Denizi ve “Suriye’deki istikrarın öneminin” konuşulduğu belirtilirken açıklamada, “Biden, yapıcı ikili ilişkileri sürdürmeyi yineledi” ifadesine yer verildi.

Açıklamaya göre Biden, toplantıda Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan ve kuzey ülkelerine NATO üyeliği yolunu açan 3’lü mutabakattan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Açıklamaya göre liderler, toplantıda “Ukrayna’nın Rus saldırganlığına” karşı savunmasına verdikleri desteği tekrar dile getirdiler.

İki liderin de Ege Denizi ve Suriye’de istikrarı korumanın öneminden söz ettiği vurgulandı.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre Biden, yapıcı ikili ilişkileri koruma konusundaki desteğini dile getirdi ve iki lider de Türkiye ile ABD arasındaki yakın temasların önemli olduğunu ifade etti.

Görüşmede Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER