banner97

Erdoğan: Eski ABD Başkanı Obama Kürtler için Destek İstedi

'Göç: Önümüzdeki Yirmi Yılın Projeksiyonu ve Ötesi' konferansında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski ABD Başkanı Obama ile aralarında geçen konuşmayı aktardı

Erdoğan: Eski ABD Başkanı Obama Kürtler için Destek İstedi

VanHaber - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sabancı Kültür Sarayı'nda yapılan "Göç: Önümüzdeki Yirmi Yılın Projeksiyonu ve Ötesi" konulu konferansa katıldı.

Artıgerçek'in haberine göre, Suriye'den Türkiye'ye yaşanan göç hakkında konuşan Erdoğan Türkiye'nin sayıları 4 milyonu bulan sığınmacılara ev sahipliği yaptığını söyledi.

IŞİD'in Kobane'ye saldırdığı dönemde ABD eski Başkanı Barack Obama'nın kendisini aradığını ve Kürtlere destek istediğini belirten Erdoğan operasyona destek vermeyeceklerini Obama'ya söylediğini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Suriye'deki çatışmalar başladığından beri, maddi imkanları katbekat bizden fazla olanlar, mültecileri toplama kamplarına mahkum ederken, biz bu insanlarla ekmeğimizi paylaştık. Sayın Obama bir gece şahsımı aradı ve Kobani'deki Kürtlerin zor durumda olduğunu, bu konuda kapılarımızı açmak için destek istedi. Bana, 'Bu insanlar ölümle şu anda karşı karşıya, biz gerekirse uçaklarla mühimmat indireceğiz' dedi. Bu operasyona ben katılamam çünkü bu operasyonun ötesinde ciddi bir savaş var. O olayla birlikte binlerce, on binlerce Kürt kardeşimiz öldü. Biz buna rağmen kapılarımızı açtık. On binlerce Kobanili hala bizim ülkemizde. Halep'teki kardeşlerimize biz sahip çıktık. Farklı inançtan insana kapılarımızı açtık. Suriye'nin kuzeyinde ABD'li bir general, 'Biz şu anda PKK, YPG, PYD ile beraberiz' diyor. Bu nasıl, NATO'da ittifak iki ülke? Bunların derdi başka, hala terörle beraberler. Biz de teröristlerle mücadeleyi sürdürüyoruz. Dostlar dostluğunu icra ederse, biz de gönlümüzü açarız. Yoksa bugüne kadar ne yaptıysak bundan sonra onu yaparız. Mağdurlara kendi vatandaşımıza verdiğimiz hizmeti verdik. Bunları çıkar hesabı ya da reklam için değil inancımız, imanımız gereği yaptık. Bize verilen sözlerin tutulmadığını gördük. Bilinen bazı liderler, isim vermeyeceğim. 'İdlib'de briket konutlar yapalım' dedik. 'Ne kadar yaparsınız' diye sorduğumuzda '50- 100 bin konut yapalım bir kısmını siz üstlenin' dedik. Sözlerini yerine getirmediler. Biz 52 bin briket konut yaptık. İstedik ki artık çadırlarda yaşamasınlar. AB, Yunanistan'a 100 bin sığınmacı için 3 milyar euro ile destek verirken, Türkiye'dekiler için ellerini taşın altına koymadı. 18 Mart mutabakatıyla 6 milyar euro hala tam olarak gönderilmedi. Uluslararası basın bile bu gerçeği gördü."

'420 BİN SIĞINMACI GERİ DÖNDÜ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terörden temizlenen bölgelere şimdiye kadar ülkemizden 420 bin sığınmacı geri döndü. İstikrar ve huzur ortamı güçlendikçe bu sayı artacak. Güvenli bölgelere son günlerde terör eylemleri artıyor. 1 ay içinde onlarca masum hayatını kaybetti. Nasıl daha önce terör yuvalarını imha ettiysek, diğer bölgelere yönelik adımlar atılacak" diye konuştu.

Kaynak:Artıgerçek

YORUM EKLE
YORUMLAR
Teşuba Li
Teşuba Li - 6 ay Önce

Da iş varken kürtlere yardım edilir mi ,kürtler yeterki bir şey elde etmesin

Ake pe
Ake pe - 6 ay Önce

Devran yapragimin din gili bijo fasistlik miliyetcilik olmus keske hersey esit sartlarda olsa

Haci osman
Haci osman - 6 ay Önce

Bir ara suriyenin bir camisinde bayram namzi kilacaktin hatta bir ara kobani dustu düsecek diyordun yanlis degilsem dunya iste ne olcam degil ne oldum diye bakacan

Baskale
Baskale - 6 ay Önce

Baskan aciz aç iş yok sadece yandasa parti yakinlarina iş olmasin bizim kimsemiz yok

Mahoni
Mahoni - 6 ay Önce

Akıllıca bir söyleşi çünkü bu haber Kürtler üzerinden oy almak nedense bu tür laflarla kürtler üzerinden siyaset yapıyorsunuz

Devrim sipan
Devrim sipan - 6 ay Önce

Sen tam bir yalncı ş.,,,...

Devran
Devran - 6 ay Önce

Kara koyun ak koyun gel gorki millet ac iş yok ekonomi bitti yap islete devlet 5 tefeciye calisir hale geldi

SIRADAKİ HABER