Erdoğan’ın sürpriz ‘Bahçeli’ ziyaretlerinin perde arkası ortaya çıktı

Erdoğan’ın sürpriz ‘Bahçeli’ ziyaretlerinin perde arkası ortaya çıktı

Erdoğan’ın sürpriz ‘Bahçeli’ ziyaretlerinin perde arkası ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli arasında, yeni anayasa çalışmalarına bağlı bazı maddeler üzerinde henüz anlaşma sağlanamadı.

Başkent’in nabzını tutan ünlü gazetecilerden Nuray Babacan, Hürriyet gazetesindeki köşesinde, “Anayasa’da ince hesaplar” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, şu tespitlerde bulundu: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin güncel konuların yanı sıra, yeni anayasa çalışmalarını da kapsayan görüşme yaptığı saatlerde, metnin parti kapatmalarla ilgili maddesinin yeni halini haberleştiriyorduk.

AYRINTILARI OLDUKÇA İLGİNÇ

Orman yangınları nedeniyle yoğun gündemde pek yer bulmayan bu çalışmanın ayrıntıları oldukça ilginç. Daha önce bazı başlıklarını paylaştığımız yeni taslağın, bu kez Anayasa’nın parti kapatmalarını düzenleyen 68’inci maddesinden söz edeceğiz. Öğrendiğimize göre, oluşturulan bilim kurulu tarafından bölüm bölüm masaya yatırılan taslak metinle, “Siyasi partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz; suç işlenmesini teşvik edemez” hükmü yeniden kaleme alınıyor.KAPATMA GEREKÇELERİ

Çalışmada, “milli egemenliğe ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı hareket etmeleri” kapatma gerekçeleri arasından çıkartılıyor. Bunun yerine siyasi partilerin terör ve terör örgütleriyle ilişkileri kapatma gerekçesi olarak tanımlanıyor. Bu aşamada, terör nedeniyle kapatılmasına ilişkin yargı süreçlerinin tamamlanması ve kapatma karanının TBMM’nin onayına sunulması gibi ayrıntılar tartışılıyor.

OLDUĞU GİBİ KABUL ETMEYECEK

Bütün bu çalışmanın bir de MHP ayağı var. MHP, AK Parti’nin kendi çalışmasının bazı maddelerini olduğu gibi kabul etmeyecek. Ortak bir çalışma aşamasına gelindiğinde bu önerilerin nereye evrildiğini birlikte göreceğiz. Bilenen tek şey, bu çalışmanın daha çok su kaldıracağı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatan sever
Vatan sever - 3 ay Önce

Bu iki parti Kürtlerin sayesinde bütün ayakta kürtleri terorist diye görüyorlar size oy veren kendini parayla satan kürtler utansın

Balla koç
Balla koç - 3 ay Önce

Allah size kabul etmesin bir vatandaş olarak hakkim haram zikkim olsun size

SIRADAKİ HABER