Erdoğan’ın ziyareti öncesi Van’da sıkıyönetim!

Erdoğan’ın ziyareti öncesi Van’da sıkıyönetim!

Erdoğan’ın ziyareti öncesi Van’da sıkıyönetim!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Van’a yapacağı ziyaret öncesi, yollar trafiğe kapatıldı, sokaklara zırhlı araç konumlandırıldı, çöp konteynırları toplatıldı ve Ahtamar Adası’na yapılan seferler durduruldu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Van’da yapacağı “Toplu açılış” öncesi kentte adeta sıkıyönetim ilan edildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, kentin tüm işlek caddeleri araç trafiğine kapatılırken, ara sokaklara zırhlı araçlar ile polis yerleştirildi. Erdoğan’ın geçeği tüm güzergâhlardaki çöp kovaları toplatıldı.

Kayyum belediyeleri seferber

Beşyol Meydanı’nda miting düzenleyecek olan Erdoğan için kentteki resmi kurumlar adeta seferber oldu.

Kentteki tüm memur ve kamu kurumlarında çalışanlarının mitinge katılması zorunlu hale getirilirken, kırsal mahallelerden de korucuların katılımı zorunlu hale getirildi.

Kayyumla yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi ise, kentin tüm noktalarından miting için ücretsiz otobüs seferlerinin düzenleneceğini resmi sitesinden açıkladı.

Kamuda miting zorunluluğu

Erdoğan’ın gelişi nedeniyle tüm hastane çalışanlarına Genel Bilgi Taraması (GBT) yapılırken, sadece AKP’ye yakın kişilerin hastanede görevlendirildikleri belirtildi.

Yine okullarda da öğretmen ve öğrencilerin mitinge katılması zorunlu hale getirildi. Eğitim Sen Şube Başkanı Murat Atabay’ın verdiği bilgilere göre; okulların baskı altına alındığını, öğrenci ve eğitim emekçilerinin mitinge katılmaya zorlandı. Atabay, bu konuda kendilerine çok sayıda şikayetin geldiğini söyledi.

Ahtamar’a seferler durduruldu

Öte yandan “güvenlik” gerekçesiyle Ahtamar Adası’na seferlerin durduruldu. Tur Şirketi Sahibi ve Rehber Murat Beyaz, yaptığı açıklamada “Akdamar Adası ziyarete açık ama güvenlik gerekçesi ile tekneler çalışmayacak. Sadece yüzme bilen turist grupları gidebilecek! Esprisi bile kötü. Şu an Van’da olan ve ada programı olan yüzlerce turist mağdur” dedi.

Öğrenciler mitinge taşınıyor

Çevre kentlerinden de onlarca otobüsle insanlar sabah saatlerinde Van’a taşınırken, mitinge katılacak öğrenciler için ise binlerce sandviç hazırlandığı ve mitingde dağıtılacağı belirtildi.
Birçok kentten polislerin getirildiği Van’da, Erdoğan’ın ne mesaj vereceği ise merak edilmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER