banner97

Eşbaşkan darp edilip çıplak aramaya maruz kaldığı açıklandı

HDP Eş Genel Başkan yardımcısı Ümit Dede tutuklu bulunan eski Hakkari Belediye Eşbaşkanı Dilek Hatipoğlu’nun çıplak aramaya maruz bırakıldığını açıkladı

Eşbaşkan darp edilip çıplak aramaya maruz kaldığı açıklandı

VanHaber - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Av. Ümit Dede, Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) 2014 yılında Hakkari Belediyesi Eşbaşkanlığı’na seçilen ve 23 Ağustos 2015’de yerine kayyum atanarak tutuklanan Dilek Hatipoğlu’nun çıplak arama ve darpa maruz kaldığını açıkladı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Dede, Hatipoğlu’nun Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildikten sonra burada çıplak aramaya maruz bırakıldığını açıkladı. Hatipoğlu’na 16 yıl 3 ay hapis cezası verildiğini de hatırlatan Dede, “Yüksek güvenlikli bir cezaevinden jandarmalar eşliğinde zırhlı araçlarla Van’a gelmesine rağmen Van T Tipi Kapalı Cezaevi girişinde ne yazık ki çıplak aramaya maruz kaldı” dedi.

Ahlaksızca tavır

Olayın 12 Şubat’ta yaşandığını aktaran Dede, söz konusu durumu “ahlaksızca tavır” olarak niteledi.

Dede, bugün cezaevinde Hatipoğlu ile yaptığı görüşmeye de değinerek, şunları söyledi: “Hatipoğlu’nun söylemi ile cezaevi girişinde gardiyanlarla karşılaştığı ilk anda çıplak arama yapılacağı söylenmiş. Hatipoğlu da, bu onursuz ve ahlaksız hareketi asla kabul etmeyeceğini söylemiştir. Çıplak aramaya rızasının olmadığını ifade etmiştir. Bu söyleminin ardından 3 gardiyan tarafından kameralar açısından görülmeyen bir kör noktada ağır bir  şekilde darp edilerek ve zorla tüm kıyafetleri çıkarılarak çıplak aramaya maruz bırakılmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 13:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adalet
Adalet - 6 ay Önce

Yalan yalan yalan. İşiniz gücünüz yalan. Avukatın aracılığı ile şikayet etseydin

Devran
Devran - 6 ay Önce

Teröre destek verenlere az bile yapmışlar...

SIRADAKİ HABER