HDP Demokrasi Buluşmaları başlatıyor...

HDP, 'Demokrasi Yürüyüşü'nün ardından Demokratik Mücadele Programı’nın ikinci aşamasını yarın başlatıyor.

HDP Demokrasi Buluşmaları başlatıyor...

VanHaber - Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Haziran’da açıkladığı tutum belgesiyle başlattığı Demokratik Mücadele Programı’nın ikinci aşaması olan ‘Demokrasi Buluşmaları’nı başlatıyor.

Hakkari ve Edirne’den başlatılan ‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’ sürecini tamamlayan HDP, Demokrasi Buluşmaları adı altında 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar bir dizi etkinlik yapacak.

SANCAR VE BULDAN’DAN BASIN AÇIKLAMASI

Gün içerisinde gerçekleşirilecek HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında Demokratik Mücadele Programı’nın ikinci aşamasına Meclis’te başlayacak. Özellikle çoklu baro tasarısının görüşüldüğü yasa tasarısına karşı “Hep Birlikte Savunma Hakkı İçin Buluşuyoruz” denilerek, Meclis’te Eş Genel başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın katılımıyla yarın basın açıklaması yapılacak.

BARIŞ TEMALI BULUŞMALAR

HDP, temmuz ayı boyunca Demokrasi Buluşmaları gerçekleştirilecek. Buluşmalar ile anti-demokratik uygulamalara karşı demokrasi söyleminin öne çıkması hedeflenirken, “Savaşa karşı barış” ana talep olacak. İkinci aşama boyunca farklı dini ve etnik gruplar, işçiler, aydın ve gazeteciler, kadınlar, ekolojistler, gençlerle buluşmalar gerçekleştirilecek.

HDP, ağustos ayına kadar 10 başlıkta buluşma gerçekleştirecek. İlk olarak “Savunma Hakkı” başlığında buluşma gerçekleştirilecek.“Hukuk ve İnsan Hakları”, “Emeğin Hakları”, “Savaşa ve Yoksulluğa Hayır Demek”, “Halkların Özgürlüğü, İnançların Eşitliği”, “Adalet”, “Demokrasi” konularında açık hava toplantıları planlanıyor.

Korona virüsü (Covid-19) nedeniyle yapılacak tüm etkinliklerde fiziki mesafe, maske ve açık alanda yapılması konusunda da halk sağlığını esas alarak, çalışmalar yürütülecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 10 ay Önce

Sanki Sokrates'in savunmasını okuyorlar.T.......le kol kola girerek BARIŞ olmz.

SIRADAKİ HABER