HDP'den Gözaltılara ortak tepki: Kazanan halklar, kaybeden AKP olacak

HDP'ye yönelik baskı ve gözaltılar birçok kentte düzenlenen açıklamalarla protesto edildi. HDP'liler, "Kürt halkı, HDP diz çökmedi, hiçbir zaman da çökmeyecek. Kazanan halklar kaybeden AKP olacak" dedi.

HDP'den Gözaltılara ortak tepki: Kazanan halklar, kaybeden AKP olacak

Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik Kobanê soruşturması kapsamında 91 kişi hakkında verilen gözaltı kararı ve Cizre ilçe binasına yönelik polis baskını birçok kentte protesto edildi. 

DİYARBAKIR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, Kobanê soruşturması kapsamında 13 kentte verilen gözaltılar kararlarına ilişkin Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. “Em li virin em HDP ê diparêzin, kes nikare îradeya me bişkîne” pankartının açıldığı açıklamaya HDP Diyarbakır Milletvekilleri Dersim Dağ, İmam Taşçıer ve il eşbaşkanlarının yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri katıldı.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, gözaltı operasyonuna tepki gösterdi. Her geçen gün partilerine yönelik saldırıların arttığına dikkat çeken Ceylan, “AKP iktidarı gideceğini bildiği için yine HDP'ye saldırıyor. AKP ve MHP'nin amacı HDP'nin demokratik siyaset yapmasını engellemek ve barışın sesini kısmaktır. AKP-MHP bugün her yerde zulmü farz kılmak istiyor. Tüm bu saldırılara rağmen HDP her zaman ayaktadır. HDP'nin siyaset yapmasını bitirmek isteyenlerin siyaseti bitti. AKP-MHP bitti. İster şimdi ister aylar sonra seçim olsun AKP kaybedecektir. Her zaman irademize sahip çıkacağız. Kimse irademizi kıramaz” diye belirtti. 

Dersim Dağ, gözaltı kararın 14 Nisan KCK operasyonlarına denk geldiğine işaret ederek, “HDP’nin yerel seçimlerde başarıyla çıkmasından sonra Kürt siyasetinde KCK operasyonları gerçekleşti. Yıllar sonra davalar görüldü ve o savcı hakimler yargılandı. Bugün yine Kürt siyasetine dönük politikalar yürütülüyor. Aslında HDP şahsında halkı sindirme halkın iradesini yok sayma politikaları yürütülüyor. Kobane’de IŞİD’in kaybetmesini hazmedemeyenler bunun intikamını Kürt halkından alıyor. Kobanê Kürt halkının en meşru mücadelesidir ve bunu kriminzalize etmeye çalışıyorlar. IŞİD nasıl Kobane’de kaybettiyse AKP de Amed’de kaybedecek. AKP’nin sarayı yerle bir olacak. Kürt halkına diz çöktürmek isteyenler kendilerine bunu yaşatacak. Kürt halkı bu tür oyunlara diz çökmeyecek. 2022 Amed Newrozu bunun en büyük örneğidir. Kürt halkı, HDP diz çökmedi, hiçbir zaman da çökmeyecek. Kazanan halklar kaybeden AKP olacak” şeklinde konuştu.

MARDİN

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, Cizre’de ilçe binalarına ile Kobanê Davası kapsamında dün gerçekleştirilen gözaltı operasyonlarını protesto etti. İl binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda partili katıldı. Açıklamada “Em HDP ê Diparêzin/HDP’yi savunuyoruz” pankartı açıldı.

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, HDP'ye yönelik baskıların amacının demokratik siyaset yürütme mücadelesine yönelik olduğunu belirtti. HDP’nin başarıları karşısında AKP ve MHP iktidarının saldırılarını artırdığını dile getiren Ağaoğlu, “HDP 3’üncü yoldur. HDP bir fikriyattır. HDP özgürlüktür. HDP halkların umududur. Siz halkların iradesini engelleyemezsiniz. Faşizmin tarz ve yöntemlerini kınıyoruz. Biz vardık, varız, var olacağız” dedi.

HDP Mardin il Eşbaşkanı Salih Kuday ise, AKP ve MHP iktidarının tıkandığı her dönem HDP’ye dönük operasyonlar gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Kürt halkının hiçbir zaman baş eğmediğini kaydeden Kuday, mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. İktidarın ülkeyi yönetemediğini belirten Kuday, “Ne HDP ne de HDP’nin dostları bu baskılar karşısında diz çökmedi, diz çökmeyecek” diye belirtti.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

URFA 

HDP Urfa İl Örgütü, de gözaltıları parti binası önünde yaptığı açıklamayla protesto etti. HDP Urfa milletvekilleri Ayşe Sürücü ile Ömer Öcalan, Urfa Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda partili katıldı. 

HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ziya Çalışkan, “Gün geçtikçe, ekonomi ve siyasi çıkmaza giren AKP-MHP iktidarı, bunu örtbas etmek için her gün; gündemi farklı yöntemlerle meşgul etmekte, toplumun dikkatini dağıtmak için her türlü yasa dışı yöntemlerle başvurmakta asla geri durmamaktadır” dedi. 

HDP Milletvekili Ömer Öcalan ise “Bizimle baş edemeyenler entrika peşindeler. Kobanê davasını hangi entrikalar ile planlandığını biliyoruz. Biz korkuyu yendik. Bu çeteci anlayış kaybedecek. Ülkenin içine düştüğü durama herkes vakıf. Kanun dışına çıkmayın, halkın iradesine saygı duyun. Demokratik siyaseti sürdüreceğiz. Biz meşruyuz. Gündemi kimse saptıramaz” diye konuştu.

Açıklama, "Direne direne kazanacağız", "HDP halktır halk burada" sloganlarıyla son buldu.

MERSİN 

HDP Mersin İl Örgütü, de aynı kapsamda  Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. Parti üyelerine Barış Anneleri Meclisi, TUAY-DER, AKKAY-DER, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, KESK, DİSK, CHP, EMEP, Tüm Emekli-Sen, İHD, destek verdi. “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartının açıldığı eylemde konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş, baskılara karşı mücadele edeceklerini söyledi. 

İSKENDERUN

HDP İskenderun İlçe Örgütü, partilerine yönelik baskıları protesto etti. Parti binasında düzenlenen toplantıda konuşan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Abdurrahim Şahin, her türlü kumpas davasının karşısında durup, mücadele edeceklerini kaydetti. Şahin, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER