HDP Eş Genel Başkanı Buldan’dan Bekir Kaya Açıklaması

HDP Eş genel başkanı Pervin Buldan Bekir Kaya ve 13 Kürt siyasetçinin cezalarının Yargıtay'dan onaylanmasından sonra paylaşım yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan’dan Bekir Kaya Açıklaması

HDP Genel Başkanı Pervin Buldan Van Büyükşehir Belediye eski Eşbaşkanı Bekir Kaya’nın da aralarında olduğu 13 Kürt siyasetçi hakkında cezalar yargıtay tarafından onanmasından sonra sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

BEKİR KAYA’YA VERİLEN CEZA HUKUKİ DEĞİL SİYASİDİR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, twitter sayfasından yaptığı açıklamada “Van halkının iradesi olan Bekir Kaya’ya bugün verilen ceza hukuki degil siyasidir. Verdiğiniz cezadan utanıp mahcup olacaksınız. #bekirkayasiyasiirademizdir

NELER OLMUŞTU ?

Van Büyükşehir Belediye eski Eşbaşkanı Bekir Kaya’nın da aralarında olduğu 13 isim hakkında 2012 yılında açılan “KCK Van Ana Davası”nda verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından onandı.

Bekir Kaya’ya 8 yıl 9 ay ceza verilmişti

Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Bekir Kaya, Cüneyt Caniş, Veli Avcı, Nezahat Ergüneş, Halis Çakır ve Metin Adugit’e 8 yıl 9 ay, Mehmet Şirin Yıldız, Murat Durmaz, İhsan Güler, Abdulkerim Sayan ve Mihriban Şah, Derviş Polat’a 7 yıl 6 ay, Hecer Sarıhan’a ise 6 yıl 3 ay hapis cezası vermişti. Mahkeme, ayrıca tutuksuz yargılanan 11 ismin hükmen tutuklanması kararı vermişti.

2021 yılının Aralık ayında da yine Bekir Kaya’ya “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen 8 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanmıştı. Kaya, 6 yılı aşkın süredir cezaevinde tutuluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cafer Şengül
Cafer Şengül - 3 gün Önce

Yarigitay Kürt siyasilerine düşmanlık hukuku demiyorum,,, çünkü Ankara, da hiç bir kurum özgür iradesiyle karar veremiyir...Hukuk yok, Kürt halkinin iradesine saygısızlıktır.

SIRADAKİ HABER