HDP kapatılırsa vekillerin geçecekleri parti belli oldu

HDP kapatılırsa vekillerin geçecekleri parti belli oldu. Meclis’te milletvekili bile var

HDP kapatılırsa vekillerin geçecekleri parti belli oldu

VanHaber - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın inceleme başlattığı HDP’nin kapatılması durumunda HDP’li milletvekillerinin Demokratik Bölgeler Partisi’ne geçeceği öğrenildi. 2014’te Barış ve Demokrasi Partisi’nin 3. Olağan Kongresinde alınan kararla adı değiştirilerek kurulan DBP’nin eş başkanlarından Saliha Aydeniz, Diyarbakır milletvekili seçildiği HDP’den Aralık 2019’da istifa etmişti.

Fatih ERGİN – YENİÇAĞ – Özel Haber

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı inceleme sonucunda örgüt eylemlerinin odağı olduğu tespit edilmesi durumunda kapatma davası ile karşı karşıya gelecek olan HDP’de izlenecek yol belli oldu.

Parti hakkında açılacak davanın kapatma ile sonuçlanması durumunda HDP milletvekillerinin Demokratik Bölgeler Partisi’ne geçecek.

Son genel seçimde Diyarbakır Milletvekili seçildiği HDP’den istifa eden Saliha Aydeniz’in eş başkanlarından biri olduğu DBP’nin doğu ve güneydoğu illerinin yanında Ankara İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde il ve ilçe örgütleri bulunuyor.

Edinilen bilgilere göre, Saliha Aydeniz’in yedek parti işlevi görmesi için Aralık 2019’da HDP’den istifa ederek DBP’ye geçtiği belirtildi.

Partinin diğer eş başkanı Keskin Bayındır olarak bilinirken, DBP’li çok sayıda belediye başkanı ve belediye meclis üyesi terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü adına suç işleme ve terör örgütüne finans sağlama gibi suçlardan tutuklanması ve hapis cezasına çarptırılmasıyla gündeme gelmişti.

(Kaynak: Yeniçağ Gazetesi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz
Yavuz - 2 ay Önce

Ülkeyi bölme çalışmaları ordan devam edecek demek

Ali
Ali - 2 ay Önce

Istifa edin ama ulke erken secime gitsin ama etmezsiniz maas i hic birakirsiniz vAllah istifa edin dp partide bir vekil var hepinizden daha aktif calisiyor siz ise miskin bir duruş sergiyorsunuz bu halk gunah tir

SIRADAKİ HABER