banner97

HDP Van’da İş İnsanları ve KHK’lilerle buluştu

Van'da iş insanlarıyla bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yayla yasaklarına dikkat çekerek, "Fiyat artışlarıyla birlikte köylülerin yem alamayacak duruma gelmesi sonrası tarım ve hayvancılık bitmek üzere" dedi.

HDP Van’da İş İnsanları ve KHK’lilerle buluştu

VanHaber - Eş Başkan daha sonra da "İş ve Aş Buluşmaları" programı kapsamında KHK ile ihraç edilen emekçilerle bir araya gelerek, sorunlarını dinledi. 

SINIR KAPISININ ÖNEMİ MASAYA YATIRILDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Van’daki "İş ve Aş Buluşmaları" programı kapsamında insanlarıyla bir araya geldi. Milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda iş insanı programa katıldı. Kentte 3 gün devam edecek programın detaylarını anlatan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ülkede var olan ekonomik krizin en çok Van'da hissedildiğini vurguladı. 

  

Ardından konuşan Eş Genel Başkan Buldan, esnaf ve otel sahipleri, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçileri dinlemeye geldiklerini belirtti. Sabah saatlerinde Kapıköy Sınır Kapısı’nda yapmak istedikleri açıklamaya çıkarılan polis engeline değinen Buldan, söz konusu sınır kapısının kent halkı için büyük bir önem sahip olduğunu kaydetti. Buldan, "Bu kapının açık olduğu dönemde Van’daki işsizlik ve yoksulluk sorunun daha az seviyede, istihdam alanlarının daha geniş olduğunu biliyoruz" dedi. Kapının kapalı olmasından ötürü kentte 10’dan fazla otelin kapatıldığı bilgisini paylaşan Buldan, "Pandemi koşulları göz ardı edilmeden kademeli dahi olsa bu kapının açılmasını bir kez daha ifade ediyoruz. İran’dan gelecek olan turistlerin giriş yapmasıyla birlikte iş yeri sahiplerinin büyük bir rahatlama ve bir yıllık kaybı ve açığı kapatmak için de tekrardan bir fırsat yakalanabilir" diye konuştu.

 

KÜRDE AYRI HUKUK

 

Ülkedeki ekonomik krizin koronavirüs salgını öncesinde de var olduğuna dikkati çeken Buldan, "Diğer Avrupa devletlerine bakıyoruz; Sosyal devlet olmaktan kaynaklı halklarına sunmuş oldukları yüzlerce ve binlerce yardım var. Esnafını ayakta tutmak, halkını aç ve yoksul bırakmamak için sosyal devlet olma gereğini yerine getiren ülkelerin hangi koşullarda olduğunu görüyoruz. Türkiye’de hem pandemi öncesi hem de pandemi ile birlikte sorunlar katmerleşmiş, büyümüş ve kriz üzerine kriz yaşanmıştır. Bu ülkenin kaynakları doğru kullanılmamış, doğru yere aktarılmamıştır. Bu ülkenin kaynakları savaşa, Saray'a ve yandaşlara aktarılmıştır. Oysa bu ülkenin kaynakları yoksulluk, sefalet yaşayan milyonlara aktarılabilirdi. Bu ülkeyi yönetenlerin ülkenin doğusuna ayrı, batısına ayrı hukuk işlettiğini de biliyoruz. Basın açıklamasını yaptığımız yerde bugün karşılaştığımız durumdan da anlaşılacağı üzere Kürde ayrı bir hukuk işletiliyor. Bu ülkede düşman hukuku var" dedi. 

 

'SİZ İSTEYİN BİZ YAPALIM'

 

Bölgedeki yayla yasaklarına da değinen Buldan, şöyle devam etti: "Fiyat artışlarıyla birlikte köylülerin yem alamayacak duruma gelmesi sonrası tarım ve hayvancılık bitmek üzere. Bu mesele en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar gerekli teçhizatlar olmadığı, alt yapı olmadığı için hastalarını başka yerlere götürmek zorunda kalmasından kaynaklı sorunlarla karşılaştıklarınızı da biliyoruz. Van Gölü’nün korunamamış olması sorunlardan başlıcalarıdır. HDP olarak bugün sizlerle bu konuları yaşadığınız sorunları, bizden isteklerinizi dinlemek için buradayız. Van halkından bugüne kadar ne isteydiysek Van halkı bize verdi. Şimdi sizler isteyeceksiniz bizler yapacağız."

 

Program, iş insanlarının konuşmalarıyla devam ediyor.

 

İŞ İNSANI: AKP İLE ÇÖKÜŞ BAŞLADI

 

Program, iş insanlarının konuşmalarıyla devam etti. İş insanlarından Fadıl Barıştıran, AKP'nin iktidarı döneminde "çöküşlerinin" başladığını dile getirdi. Kendisinin işçi konumuna düştüğünü dile getiren Barıştıran, "Yanlış ekonomi politikası ve yandaşlık nedeniyle işveren iken işçi konumuna düştük. Bunun en büyük sorumlusu iktidar ve Van’daki esnaf odaları ile yönetimlerinin esnaflarını savunmamasından kaynaklı olduğunu gördük” dedi.

Fuat Turgut, 32 yıldır devlete vergi ve sigorta ödediklerini belirterek, “Her vatandaş gibi ödediğimiz vergilerin hizmet olarak bize verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

OTELİ KAPANAN İŞ İNSANI 

Van'daki otelciler ve turizmciler adına konuşan Rıza Sucar, sınır kapısının açılmasını istedi. "Terörün" ön plana çıkarılarak turizmin engellendiğini söyleyen Sucar, "Mevcut sistemin ve hükümetin sorumluluk almadığını bizler de görmekteyiz. Turizm ve otelcilik sektöründe büyük sıkıntılar yaşamaktayız. Bana ait olan bir oteli kapatmak zorunda kaldık. Çalışanlarımızı çıkarmak zorunda kaldık" şeklinde konuştu.

İşletmeci Necla Cölemerik, kötü bir dönemden geçtiklerini belirterek, "Destek söyleniyor ama bizlere verilen bir destek yok. Devletten destek göremiyoruz" ifadelerini kullandı.

Mahir Alıcı ise küçük marketlerin yaşadıkları sorunları anlattı.

İş insanların dinleyen Heyet Daha Sonra başka bir salonda KHK’lilerin sorunlarını dinledi.

HDP, KHK’LİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Van'daki "İş ve Aş Buluşmaları" programı kapsamında KHK ile ihraç edilen emekçilerle bir araya gelerek, sorunlarını dinledi.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Van'daki “İş ve Aş Buluşmaları” programının ilk günü, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen işçiler ve meslek örgütleriyle gerçekleşen buluşma ile sona erdi. Kentteki bir otelde gerçekleşen buluşmaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın yanı sıra çok sayıda milletvekili ve işçi katıldı.

AŞINDAN OLAN MİLYONLAR

Programda konuşan Eş Genel Başkanı Buldan, belediyelere atanan kayyımlara dikkati çekerek, söz konusu durumun Boğaziçi Üniversitesi başta olmak üzere farklı alanlar ve üniversiteler de yansıdığını kaydetti. Van'daki kayyım atamasının "halka yapılan en büyük haksızlık" olarak nitelendiren Buldan, "15 Temmuz darbe girişimi gerçekleşti ve çok şükür ki başarısız oldular. Ancak AKP hükümeti fırsata çevirdiği bu darbe sonrası ilan ettiği KHK’ler ile ülkeyi yönetmeye çalışıyor. Sizin gibi milyonlarca insan aynı durumda ve aynı sorunla karşı karşıyadır. KHK ile işlerinde atılan sizler de dahil olmak üzere bugün milyonlarca insan bu anlayış yüzünden işinden ve aşından olmuş durumda” dedi.

TAŞERON İŞÇİLER

Van’da taşeron işçilerin keyfi bir şekilde işten çıkarıldığını söyleyen Buldan, "Bu işçiler mülakata girdikleri halde elenmişler ve onların yerine kaymakamın, valinin, AKP’linin istediği insanlar işe girmiştir. İşsizlik, aşsızlık ve yoksulluk meselesinin yoğun olduğu Van’da bir de kayyım sorunu var. Kayyım sorunu ile baş edebilmenin yol ve yöntemleri vardır. Biz geçen seçimlerde kayyımlara gereken dersi vermiş ve sandıklarda çöp sepetine atmıştık. Van halkı kendi iradesiyle Mustafa Avcı ve Bedia Özgökçe’yi seçmişlerdi. Hemen arkasından halkın iradesine kayyımla cevap verilmiştir. Bir daha seçim olsa halkımız bir kez daha onlara gereken cevabı verecektir" şeklinde konuştu.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

İşten çıkarılan 306 belediye işçinin sözcülüğünü yapan Zafer Uyar ise, mesai arkadaşlarından birinin Bahçesaray’da yaşanan çığ felaketinde yaşamını yitirdiğini anımsattı. Uyar, yaşanan hukuksuzluğun sona ermesini istedi.

Ardından konuşan KHK'li işçileri ise, HDP’li oldukları için işlerinin elinden alındığını söyledi. İhraç edilen işçilerden birisi ise, benzer durumda olan tüm kişilerin bir araya gelmesini isteyerek, "Herkes sesimize ses versin ve bu konuda mücadele etsin” dedi.

KÖSE: MÜCADELEYE DEVAM

Programda konuşan HDP Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse de, işçilerin sorularını yanıtladı. Köse, "Bu mücadele bitmiş değil. Bu mücadele devam ediyor ve edecek. Bu yönde mücadele edenlerin en büyük destekçisi de biz HDP’yiz” dedi. MA

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2021, 22:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER