HDP’den 3 Belediye Başkanı İstifa Etti

Bir çok belediyesine kayyum atanan HDP’de istifa depremi yaşandı. 2 HDP’li başkan AKP’ye geçerken biri ise aynı gün partisinden istifa ettiğini duyurdu.

HDP’den 3 Belediye Başkanı İstifa Etti

VanHaber - 30 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde Diyarbakır’ın Dicle’de HDP’den belediye başkanı seçilen Felat Aygören partisinden istifa etti.

 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde yüzde 50,86 oy alarak HDP’den belediye başkanı seçilen Aygören, PDK’nin ittifak adayı olarak HDP’den aday gösterilmişti.

HDP’li 2 Başkan AKP’ye geçti

HDP'den istifa eden Kozluk Belediye Başkanı Ayhan Eren ve Bekirhan Belde Belediye Başkanı Fırat Karabulut, AKP'ye katıldı.

Batman'da 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) seçilen Kozluk Belediye Başkanı Ayhan Eren ve Bekirhan Belde Belediye Başkanı Fırat Karabulut, AKP'ye katıldı.  10 Aralık 2019 tarihinde partisinden istifa edene Eren, istifa sonrası Kürtçe tabela değiştirmesi ile gündeme gelirken, Bekirhan Belde Belediyesi Başkanı Karabulut ise 20 Kasım tarihinde kayyım korkusuyla istifa etmişti.

HDP üyeliğinden istifa eden iki başkan bu süre zarfında bağımsız olarak görev yaparken dün itibarıyla AKP'ye geçtikleri öğrenildi. Sosyal medya hesaplarından AKP rozeti taktıklarına dair fotoğrafları paylaşılan iki başkan için AKP'den henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

HDP İSTİFAYA ÇAĞIRMIŞTI

Bekirhan Belediye Başkanı Karabulut'un istifası ardından HDP yazılı bir açıklama yaparak, belediyenin kayyımla tehdit edildiğini belirtmişti. Belediyede görev yapan bir personel aracılığıyla Belediye Eşbaşkanı Fırat Karabulut’a, kayyım ve tutuklama tehdidi içeren bir mesaj gönderildiğini belirten HDP, "İktidar cephesi tarafından gönderilen ve siyasi etikle uyuşmayan bu ahlaksız teklif sonrası, Fırat Karabulut irade gösterememiş ve korku sarmalına kapılmıştır. Fırat Karabulut, kayyım atamasından korktuğu için 20 Kasım’da HDP’den istifa etmiştir. Fırat Karabulut, onu HDP adına seçen halkın iradesini kendi korkuları uğruna savunma cesaretini gösterememiştir. Bulunduğu makam olan Belediye Eşbaşkanlığından da istifa etmesi ahlaki ve vicdani sorumluluğunun bir gereğidir" açıklaması yapmıştı.

"ÇÜRÜKLER"

HDP Van Milletvekili Tayyip Temel bu geçişlere ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Temel bu kişileri 'çürükler' olarak değerlendirdi.

İktidar bu ahlaksız teklifi ve şantajı yerine kayyum atanan tüm belediye başkanlarına yaptı ama hiçbiri bu aşağılık bir durumu kabul etmedi. O yüzden görevden alındılar, gözaltına alındılar ve birçoğu tutuklandı. Bunlar ise en çürükler... MA

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 9 ay Önce

birazda cürük sizsiniz neden böyle adayları cıkardınızki cıkarları icin anlaraına makyaj yapıp babalarına satan parazadeler

Bekir,zengin
Bekir,zengin - 9 ay Önce

Sürüden,ayrilip,kurda,kemik,tasimak,sonunda,kendini,bir,pacavra,gibi,anilmak

SIRADAKİ HABER