HÜDA PAR HDP ile görüşür müsünüz sorusuna yanıt verdi

HÜDA PAR Erdoğan’la görüşmesini anlattı HDP ile görüşür müsünüz sorusuna yanıt verdi

HÜDA PAR HDP ile görüşür müsünüz sorusuna yanıt verdi

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Erdoğan ile gerçekleştirdikleri görüşmede, Kürt meselesi, Erbil-Ankara ilişkileri de dahil bir çok güncel meselenin gündeme geldiğini söyledi.

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu dün, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. 

Rûdaw TV’de Hêvîdar Zana’nın sunduğu bültene konuk olan Yapıcıoğlu, görüşme talebinin kendilerinden geldiğini belirtti. 

Partisinin 4’üncü Olağan Kongresinin ardından geçen 10 aylık süreçte ülkenin her tarafını gezip halkın dertlerini dinlediklerini anlatan Yapıcıoğlu, “Evet bugün iktidar değiliz ama İnşallah bir gün iktidar görevini devralırsak, iktidar olmak nasip olursa halkımızın sorunlarının çözümü daha fazla çalışacağız. Ama bugün de halkın sorun ve taleplerini onların sözcüleri olarak dinleyip onlar adına gerekli mercilere aktarıp çözümünün takipçisi olabiliriz” dedi.

“Kürt sorunu ve Türkiye ile Kürdistan Bölgesi ilişkileri gündeme geldi”

Erdoğan ile görüşmenin içeriğine de değinen HÜDA PAR lideri, şunları kaydetti:

“Bu talep bizden gelmişti, dün kabul edildi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştük. Kürt sorunu, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri de dahil bir çok konu hakkında konuştuk. Halkın taleplerini ilettik, görüşlerimizi dile getirdik. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü ve İnşallah sayın Cumhurbaşkanına ilettiğimiz konuların takipçisi olacağız. Umarım bu görüşme hayırlara vesile olur. Çözüm için de bundan sonra elimizden ne gelirse yapacağız.”

Yapıcıoğlu, görüşmede ayrıca halkın yaşadığı ekonomik sorunlar, adalet konusu ve cezaevlerinde işkence meselesini de dile getirdiklerini söyledi.

“İttifak hakkında konuşmak için şu an erken”

Basının görüşmede seçim konusunun gündeme gelip gelmediğini merak ettiğini dile getiren Zekeriya Yapıcıoğlu, seçimler için hala bir yıl kadar bir süre olduğunu ve şimdiden ittifak konusunda konuşmanın erken olacağını ifade etti.

Yapıcıoğlu, “Bugünkü ittifaklar kalır mı, bozulur mu, şimdiden bir şey söylemek için erken. Kendi açımızdan biz de bu konuda konuşmayı erken buluyoruz. Ama seçimler yaklaştığında elbette biz de görüşümüzü dile getireceğiz. Kapımız ittifaklara kapalı değil” dedi.

Zekeriya Yapıcıoğlu, “Cumhur İttifakına katılmanız için size bir talep geldi mi” sorusuna, “Hayır” yanıtı verdi. 

“Türkiye-Kürdistan Bölgesi ilişkilerinin daha iyi olmasını istiyoruz”

Ocak 2022’de Erbil’i ziyaret ettiklerini, Kürdistan Parlamentosu’nda grubu olan partilerle görüşmeler yaptıklarını hatırlatan Yapıcıoğlu, “Türkiye-Kürdistan Bölgesi ilişkileri bağımsızlık referandumu döneminde kötüye gitmişti. Kanaatimizce Türkiye ve Kürdistan Bölgesi halklarının çıkarı için, kardeşliği için iki taraf arasındaki ilişkilerin iyi olması gerektiğini dile getirdik. Bu konuda bize de rol düşerse İnşallah buna da hazırız. Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin bundan sonra daha da iyi olması yönündeki görüş ve tavrımızı dile getirdik” ifadelerini kullandı.

Kürt meselesinin çözümü için daha önce de hükumete rapor ve görüşlerini aktardıklarını vurgulayan HÜDA PAR lideri, şunları kaydetti:

“Mesele biz Kürtçe anadilde eğitim hakkının tanınmasını önemli bir adım olarak görüyoruz. Türkiye gerçekten bölgede büyük bir devlet olmak istiyorsa, Kürt sorununu çözmelidir. Kürt sorunu çözülmeden, herkesin kabul ettiği bir adalet sağlanmadan sorunlar bitmez, huzur sağlanmaz ve bu çatışmalar da devam edebilir. Şimdiye kadar sonuçlar üzerinden konuşuluyor. Ama biz sorunun nedenleri tespit edilmeli ve buradan çözülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Kürt kimliğinin anayasada kabul edilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Partimizin programında da var, biz Kürtçenin ikinci resmi dil olması gerektiğini belirtiyoruz.” 

Diğer partilerle de görüşmeyi planladıklarını belirten Yapıcıoğlu, “HDP ile de görüşecek misiniz” sorusuna ise, “Hayır” diye yanıt verdi. 

Önceki seçimlerde Diyarbakır’da parti olarak değil, bağımsız adaylarla katıldıklarını hatırlatan Yapıcıoğlu, “Sadece Diyarbakır’da 2018’de 37 bin küsür oy aldık. Fakat bağımsız adaylarla katıldığımız için bu sayı partinin aldığı oy oranına yansımadı. Diyarbakır’da partinin adayı bendim ve eğer oylarımız çalınmamış olsa belki bugün Meclis’te bir sandalyemiz olacaktı. Hilelere rağmen bu kadar oy aldık. Batman’da ise oyların yüzde 8,7’sini 2014’teki belediye seçimlerinde almıştık. Diyarbakır ve Batman’daki adaylarımızın aldığı oyları birlikte sayarsak, 208 bin oy aldık” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Artos sipan
Artos sipan - 1 ay Önce

Bunlar da kurt muaviyeciler el öpmeye gitmiş

Vanlii
Vanlii - 1 ay Önce

Sadece tabele var başkada bir şey yokkkj

isimsiz vatandaş
isimsiz vatandaş - 1 ay Önce

sen kim Kürt meselesini gündeme getirmen kim seni ve partini tanıyan kim aklın nerede Kürt muhatabı tek parti HDP partisidir siz partiniz olarak gidin kürtlere yaptıklarınızla öz geçmişinizle yüzleşin Ha birde sizinle hdp görüşme yaparsa biz O HDP yide tanımayız ?

SIRADAKİ HABER