Marketlerde sigara satışı yasak mı? Bakanlık Cevapladı

Marketlerde sigara satışı yasak mı? İçişleri Bakanlığı açıkladı

Marketlerde sigara satışı yasak mı?  Bakanlık Cevapladı

VanHaber - İçişleri Bakanlığı dün gece geç saatlerde 81 ile gönderdiği ‘Market Genelgesi’nin ardından sigara satışının yasaklanıp yasaklanmadığı konusu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Marketlerde sigara satışı yasak mı? sorusuna İçişleri Bakanlığı’ndan cevap geldi.

İçişleri Bakanlığı, dün gece yayımladığı ‘Market Genelgesi’yle 7 Mayıs 2021 tarihinden itibaren marketlerde temel ihtiyaç ve temel temizlik ürünleri dışındaki satışların yasaklandığını duyurdu. Sosyal medyada tepki çeken kararın ardından marketlerde sigara satışının yasak olup olmayacağı merak konusu olmuştu. Milyonlarca insanın merak ettiği konu hakkında bakanlıktan açıklama geldi. 

Vatandaşların merak ettiği “Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı? Sigara satışı yasak mı?” sorusuna İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı cevap verdi.

Çataklı, tartışma konusu olan ‘Market Genelgesi’nde sigara yasağına ilişkin bir kısıtlama olmadığını belirtti. 

GENELGENİN DETAYLARI
Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

* Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.
* 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

* Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
* Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

* Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek.
* Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

HANGİ ÜRÜNLER YASAK
7 Mayıs’tan Elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünler satılamayacak. 

ŞAMPUAN SERBEST
Şampuan, sabun gibi ürünler temel ihtiyaç olarak değerlendirildiği için satışında herhangi bir engel olmadığı belirtiliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlii
Vanlii - 6 ay Önce

Umrumda değil çünkü 4 aydır sigarayi bıraktım satılır satilmaz pipime kadar

SIRADAKİ HABER