Mermer Ocağı Gerginliği: 4 Gözaltı

Mermer Ocağı Protestosunda Asker ve Korucular havaya ateş açtı. 4 kişi gözaltına alındı. 

VanHaber - Van Gürpınar ilçesinde özel bir şirketin açmak istediği mermer ocağı için köye gelen asker ve korucular, köylülere ait 30’a yakın ahırı yıktı.

Yapılmak istenen mermer ocağına karşı eylem yapan köylülere asker ve korucular havaya ateş açtı. İtirazda bulunan köylülerden 4 kişi ise gözaltına alındı.

Van Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı (Şexan) mahallesinde köye yakın bir yere mermer ocağı yapılması için ihale yapıldı. İhale sonrası dün de mütahit firma yetkilileriyle birlikte asker korucu eşliğinde köye gelindi.

İş makineleri mermer ocağına yakın bulunun köylülere ait 30’dan fazla ahır yıkılmak istendi. Köylüler buna karşı çıkınca asker ve korucular tarafından havaya ateş açılarak köylüleri oradan uzaklaştırdı.

Yaklaşık 10 yıl önce Ankaralı bir firma aynı yere Mermer ocağı yapmak isteğini aktaran köylüler o günden beri direniyoruz. Son üç aydır Valilik ve Kaymakam destekli köyde mermer ocağı yapmaya başladılar. O alanda 30’dan fazla ahır ve samanlık bulunuyordu hepsini yıktılar.

Konuyla ilgili HDP HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan sosyal medya hesabından görüntü paylaşarak “Halkın, doğanın karşısında Rant çetelerinin çıkarı için saldıran bu haksızlık düzeninden elbet hukuk karşısında ve halk vicdanında hesap sorulacaktır. Doğa ve halk düşmanı iktidar halkın varlıkları yandaş şirketlere silahlar eşliğinde peşkeş çekiyor.” Dedi.

GÜRPINAR KAYMAKAMLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Olay sonrası Gürpınar Kaymakamlığından yazılı açıkalama, "İlçemiz Yurtbaşı Mahallesinde hazine arazisi üzerine yapılan kaçak yapıların (ahır, müştemilat vb.) yıkılması esnasında kolluk kuvveti ve görevli memurlara vatandaşların mukavemette bulunması, taşlı saldırı yapılması olayına kolluk kuvvetlerimiz silah kullanma yetkisi dâhilinde uyarı amaçlı havaya ateş açmak suretiyle müdahale etmiştir. Yaralı vatandaşımız yoktur. Kolluk personelimiz atılan taşlardan hafif yaralanmıştır. Olay kapsamında 4 kişi gözaltına alınmış ifadesi aldıktan sonra yetkili merciler tarafından serbest bırakılmıştır." denildi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER